FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IRB: Otvorenjem Centra za detektore, senzore i elektroniku završen prvi strukturni projekt

ZAGREB, 5. prosinca 2018. (Hina) - Projekt "Sinergijom do izvrsnosti u istraživanju i razvoju detektora, senzora i elektronike" prvi je uspješno završen strukturni projekt u Republici Hrvatskoj, završen je u rekordnom roku od šest mjeseci, što je obilježeno u srijedu otvaranjem Centra za detektore, senzore i elektroniku na Institutu Ruđera Boškovića (IRB).

Primarni cilj ovoga projekta bio je da, u sinergiji s projektom "Expanding Potential in Particle and Radiation Detectors, Sensors and Electronics in Croatia" (PaRaDeSEC) financiranoga u sklopu programa OBZOR 2020 (ERA Chair), unaprijedi postojeću znanstveno-istraživačku infrastrukturu IRB-a za istraživanje, razvoj i testiranje detektora, senzora i pripadajuće elektronike, istaknuo je ravnatelj IRB-a dr. sc. David M. Smith.

Objasnio je da je riječ je o prvom uspješno dovršenom projektu u Republici Hrvatskoj koji se financira u sklopu Europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESIF) vrijednom gotovo milijun i pol kuna i dodao kako je projekt od velike važnosti za daljnje planiranje ulaganja u znanost kroz Operativni program "Konkurentnost i kohezija 2014.-2020." (OPKK).

"Posebno mi je zadovoljstvo što su, zahvaljujući pojačanom angažmanu članova projektnoga tima i institutskih službi te partnera sve projektne aktivnosti uspješno izvršene u roku kraćem od šest mjeseci, iako je planirano vrijeme trajanja projekta bilo 18 mjeseci, a sve kako bi Republika Hrvatska dostigla zadane pokazatelje uspješnosti", rekao je ravnatelj IRB-a.

Time je ovaj projekt postao prvi uspješno dovršen projekt u Republici Hrvatskoj financiran u sklopu ESIF-a, a u provedbi Ministarstva znanosti i obrazovanja i Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU), istaknuo je Smith.

Primjer sinergije i izvrsnosti

Njegovanje izvrsnosti i poticanje inovacija jedan je od četiri važna strateška cilja Ministarstva znanosti i obrazovanja u ovome periodu, podsjetila je ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak. Ocijenila je kako to "dobro zvuči, ali je jako teško jer njegovanje izvrsnosti i odmak od uravnilovke je nešto što se na papiru čini jednostavnim, ali promjena sustava koja je važna zapravo zahtijeva da se promijene svi koji u tom sustavu sudjeluju na bilo koji način".

Ovaj projekt pokazuje da znanost ne bi trebala biti svrha samoj sebi što, smatra ministrica, znanstvenici često vole, budući da znanost danas ima presudnu ulogu u razvoju gospodarstva i društva. 

Ministrica je napomenula kako se kod nas često ne razumije zašto za projekt imamo različite vrste instrumenata, te cijenila kako je upravo ovaj projekt dobar primjer koji pokazuje kako te različite vrste instrumenata mogu dobro funkcionirati jer povezuje OBZOR 2020, koji je uglavnom namijenjen znanosti i izvrsnosti, te kohezijske politike koje pomažu razvoju država koje zaostaju u bilo kojemu segmentu, pa je poveznica tih dvaju programa izvrstan instrument.

S tim u vezi, Divjak je zahvalila projektnom timu na čelu s dr. Nevenom Soićem koji je uočio tu poveznicu i svima koji su omogućili da se projekt završi u rekordnom roku.

Istina je da ovakvi projekti zahtijevaju sinergiju i usku suradnju svih koji moraju omogućiti da se novac svrsishodno iskoristi i u skladu sa svim propisima, rekla je. Kada se pak sve stavi u širi konteksti, istaknula je Divjak, ovaj projekt je puno važniji od milijun i pol kuna koliko je uloženo jer pokazuje da možemo biti izvrsni, inovativni i kada se potrudimo da možemo zajedničkim radom postići ciljeve u razmjerno kratkom vremenskom razdoblju.

Uz ocjenu kako nam nedostaje i prikazivanje izvrsnih primjera, ministrica Divjak ustvrdila je kako je ovaj događaj upravo takav izvrstan primjer.

O-ZIP će 'roditi' IRB

Pomoćnik ministrice regionalnog razvoja i fondova Europske unije Dragan Jelić istaknuo je kako su projekti u znanosti jako bitni za Hrvatsku, jer bez znanosti, istraživanja i ulaganja u nove tehnologije nema napretka.

Jelić je napomenuo kako je IRB najaktivniji hrvatski institut kada je riječ o privlačenju europskoga novca koji se pak, objasnio je, daje za projekte povezane s unaprjeđenjem gospodarstva.

"Kao 'šlag na tortu' dolazi nam projekt O-ZIP (Otvorene znanstvene infrastrukturne platforme za inovativne primjene u gospodarstvu i društvu), vrijedan 72 milijuna eura koji se razvija u suradnji sa SAFU-om, IRB-om, Ministarstvom znanosti i obrazovanja, i uskoro će biti prijavljen Europskoj komisiji", ocijenio je.

Jelić je uvjeren da ćemo iduće godine biti na potpisivanju ugovora  za O-ZIP koji će, dodao je "ako to smijem tako reći, 'roditi ' Ruđer Bošković jer će omogućiti puno nove opreme, adaptaciju starih i izgradnju novih zgrada". 

Projektom do novih senzora za CERN

Projekt je omogućio nabavu većega broja instrumenata nužnih za istraživanje, kao i adaptaciju laboratorijskih prostora, čime su se stvorili kontrolirani uvjeti čistoće, temperature i vlažnosti zraka, unaprijedila stabilnost električnih sklopova i smanjila razina elektroničkoga šuma, rekao je voditelj dr. Neven Soić.

''Završetak formalnoga procesa osnivanja CDSE-a i početka njegova rada u obnovljenim laboratorijskim prostorima koji su opremljeni suvremenom znanstvenom opremom podići će razinu istraživanja na IRB-u i omogućiti da se na najbolji način iskoristi znanje i ekspertiza inozemnih stručnjaka zaposlenih na projektu PaRaDeSEC, te pokrenu novi smjerovi istraživanja na IRB-u", istaknuo je.

Projekt je financiran po Pozivu na dostavu projektnih prijedloga pod nazivom 'Razvoj i jačanje sinergija s horizontalnim aktivnostima programa OBZOR 2020: Twinning i ERA Chairs'.

Uz voditelja projekta, članovi istraživačkoga tima su - dr.sc. Stjepko Fazinić, akademik Milko Jakšić, dr.sc. Ivana Capan, dr.sc. Jaakko Harkonen, dr.sc. Andrey Starodumov, dr.sc. Matti Kallikoski, dr.sc. Valery Chmil i dr.sc. Aneliya Karadzhinova Ferrer.

Nakon službenoga predstavljanja projekta, uzvanici su nazočili svečanom otvaranju Centra za detektore, senzore i elektroniku te obišli laboratorije.

"Može se slobodno reći da će ova soba biti jedan od nekoliko produkcijskih centara u kojima će se raditi novi detektori za budući detektor u CERN-u", zaključio je Soić.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙