Upitan o tome priprema li se Bruxelles na mogućnost novih pregovora nakon što je trenutni sporazum podržan na izvanrednom summitu EU-a, no još ga treba prihvatiti britanski parlament, dužnosnik je odgovorio kako je "jedini plan B" priprema za scenarij bez dogovora.
Dodao je kako europski čelnici u nedjelju nisu razgovarali o tim pripremama i kako se među čelnicima i s britankom premijerkom Theresom May nije razgovaralo o posljedicama mogućeg odbijanja sporazuma na glasovanju u Londonu koje se očekuje prije summita EU-a 13. i 14. prosinca.
Anonimni dužnosnik je odbacio da postoje nesuglasice među europskim čelnicima o mogućnosti ponovnih otvaranja pregovora s Britanijom.
"Postoji zajedničko razumijevanje da je ono što je na stolu jedini mogući sporazum, uzimajući u obzir stavove Ujedinjenog Kraljevstva", otkrio je dužnosnik, odbacivši i mogućnost dodatnih pregovora.
Čelnici 27 zemalja članica Europske unije potvrdili su u nedjelju na izvanrednom summitu u Bruxellesu sporazum o razdruživanju s Velikom Britanijom i političku deklaraciju o budućim odnosima između EU-a i Ujedinjene Kraljevine.
Nakon summita EU-a slijedi najteži dio - britanska premijerka treba osigurati većinu u britanskom parlamentu, što je u ovom trenutku krajnje neizvjesno.
Čelnica male sjevernoirske stranke, Demokratske unionističke stranke (DUP) Arlene Foster, koja vladajućim konzervativcima osigurava tanku većinu u britanskom parlamentu, izjavila je da neće moći podržati sporazum o razdruživanju u obliku u kojem je dogovoren.
Isto tako, dio članova vladajuće Konzervativne stranke nije zadovoljan postignutim sporazumom - dio konzervativaca želi tješnje veze s EU-om, a dio njih želi potpuni raskid, koji bi po njima omogućio zemlji da samostalno vodi svoju trgovinsku politiku.