FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

EU i Velika Britanija dogovorile nacrt izjave o budućim odnosima

BRUXELLES, 22. studenoga 2018. (Hina) - Pregovarači Velike Britanije i Europske unije postigli su dogovor o nacrtu političke izjave o budućim odnosima u kojem se, između ostaloga, predviđa mogućnost produljenja prijelaznog razdoblja do najviše dvije godine.

Pregovorači dviju strana još su ranije dogovorili tekst sporazuma o razdruživanju, a nakon toga postignut je dogovor o tekstu političke deklaracije o budućim odnosima. Oba ta dokumenta trebali bi u nedjelju potvrditi čelnici 27 zemalja članica EU-a na izvanrednom summitu u Bruxellesu. 

"Europska unija i Ujedinjena Kraljevina imaju za cilj ambiciozno, široko i fleksibilno partnerstvo u trgovini i ekonomskoj suradnji, provedbi zakona, kaznenom pravu, vanjskoj politici, sigurnosti ... na temelju uravnoteženih prava i obveza", stoji u uvodu nacrta deklaracije.

Politička deklaracija predstavlja podlogu za pregovore o budućim odnosima, koji formalno ne mogu ni početi prije nego što Velika Britanija ne postane treća zemlja u odnosu na EU, 29. ožujka 2019.

Nakon toga dogovoreno je prijelazno razdoblje do kraja 2020. godine kako bi se poslovnom sektoru i građanima omogućilo dodatno vrijeme za prilagodbu.

Prema nacrtu deklaracije prijelazno razdoblje bi se moglo produljiti obostranim dogovorom i nakon 2020. ali najviše do dvije godine. Za vrijeme prijelaznog razdoblja Velika Britanija će uplaćivati u europski proračun.

Dvije strane izražavaju namjeru da će uspostaviti gospodarsko partnerstvo, koje će obuhvaćati slobodnu trgovinu te širu sektorsku suradnju na temelju jednakih uvjeta u tržišnom natjecanju.

Jednaki uvjeti tržišne konkurentnosti vrijedili bi i za područje državnih potpora, tržišnog natjecanja, u pitanjima socijalne sigurnosti i zapošljavanja, u ekološkim standardima, u području klimatskih promjena i u nekim važnijim poreznim pitanjima.

Između dviju strana nakon brexita ne bi bilo nikakvih carina ni kvota.

U tekstu se izražava spremnost za očuvanje "povezanosti u putničkom i robnom zračnom prijevozu te o bezviznom režimu za kratka putovanja.

Također se izražava spremnost da se u prijelaznom razdoblju pronađe trajno rješenje za pitanje granice na irskom otoku. Dok se ne pronađe to trajno rješenje, vrijedit će tzv. zaštitni mehanizam, koji predviđa zajednički carinski prostor EU-a i UK-a, što onda omogućava da se granica u praksi zapravo i ne primjećuje.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙