AZTN je, naime, proveo redovito ispitivanje tržišta tiska u Hrvatskoj u 2017. godini, na uzorku od 43 novinska nakladnika i distributera tiska, a analizom su obuhvaćeni tržište naklade tiska (općeinformativni dnevnici i tjednici), tržište oglašavanja (u dnevnicima i tjednicima) te tržište trgovine tiskom.
"Tržište tiska (prodana naklada i oglašavanje u tisku) bilježi stagnaciju u 2017., što je nastavak višegodišnjeg trenda pada prodane naklade, a i financijskih pokazatelja stanja na tržištu", ocjenjuje Agencija, koja je rezultate ispitivanja objavila u najnovijem newsletteru.
Lani prodan 66,1 milijun primjeraka dnevnih novina
Lani je u Hrvatskoj prodana naklada svih dnevnika iznosila 66,1 milijun primjeraka, što je u odnosu na godinu prije smanjenje za 10 posto.
Time je nastavljen daljnji pad prodaje dnevnih novina s obzirom da je 2014. godine bilo prodano 91,2 milijuna primjeraka, godinu kasnije 80,3 milijuna, a 2016. godine 73,7 milijuna primjeraka, pokazuju podaci AZTN-a.
I u 2017. je, kao i u prethodne četiri godine, najveću prodajnu nakladu ostvario dnevnik "24sata", čiji je tržišni udio između 30-40 posto.
Slijedi "Jutarnji list" s udjelom između 20-30 posto, dok je treći "Večernji list", čiji se tržišni udjel kreće između 10-20 posto.
Svi ti dnevnici bilježe trend pada prodaje u odnosu na prethodnu godinu, ističu iz AZTN-a.
Kako nadalje navode, značajnu prodanu nakladu ostvarila su dva dnevnika regionalnog karaktera - "Slobodna Dalmacija" i "Novi list", kojima se tržišni udjeli kreću od 5-10 posto, i također imaju trend pada prodaje u odnosu na 2016. godinu.
Promatrano prema vlasničkim grupama, na tržištu dnevnika najveći udjel između 50-60 posto ima Styria AG ("24sata" i "Večernji list"), uz blagi rast tržišnog udjela u odnosu na prethodnu godinu.
Hanza Media ("Jutarnji list" i "Slobodna Dalmacija") ima udjel između 30-40 posto i bilježi blagi pad zajedničkog udjela.
Treća grupacija nakladnika Glasa Istre ("Novi list", "Glas Istre" i "Zadarski list") ostvarila je zbirni tržišni udjel od 10-20 posto.
Po podacima AZTN-a, lani je prodana naklada tjednika pala za 15 posto u odnosu na 2016. godinu.
Tako je, nakon što je 2014. i 2015. prodaja općeinformativnih tjednika bila na razini od oko 4,9 milijuna primjeraka, a 2016. nešto manja od 4,3 milijuna, lani prodaja tjednika pala ispod četiri milijuna, na 3,6 milijuna primjeraka.
Najprodavaniji tjednik u 2017. je bio "7Dnevno", koji, kako navode iz AZTN-a, ima izraženi padajući trend prodaje.
Drugi tjednik po prodaji bio je "Međimurje", a treći "Globus".
I dok pad prodaje bilježi većina tjednika, "Hrvatski tjednik", "Nacional", "DU List", "Bjelovarac" i "Bjelovarski list" ne bilježe pad prodane naknade, zamjećuju iz Agencije.
Prihodi od oglašavanja u dnevnicima pao za 10 posto, na 160 milijuna kuna
Ukupni prihod od oglašavanja u dnevnicima u 2017. iznosio je 160 milijuna kuna i u odnosu na 2016. manji je za 10 posto, pokazalo je istraživanje AZTN-a.
Pritom je najveći tržišni udjel, između 20-30 posto, ostvario "Jutarnji list", a slijede "Slobodna Dalmacija" s udjelom od 10-20 posto i "Večernji list", također s udjelom od 10-20 posto.
"Većina nakladnika općeinformativnih dnevnika bilježi blagi rast prihoda od oglašavanja. Vodeća dva nakladnika dnevnika po potrošnji oglašivača su povezani nakladnici Hanza Media i Slobodna Dalmacija, čiji je zajednički tržišni udjel iznosio od 40-50 posto. Nakladnik Večernji list ostvario je treći tržišni udjel od 10-20 posto, dok su pojedinačni prihodi dva vodeća nakladnika dnevnika od oglašavanja blago porasli", navode iz Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja.
"Novi list" je na četvrtom mjestu po snazi tržišnog udjela (10-20 posto) te je također zabilježio rast prihoda u odnosu na 2016.
Na petom mjestu je "24sata" s tržišnim udjelom između 10-20 posto, a zabilježio je pad prihoda.
Ostala četiri nakladnika ("Glas Slavonije", "Glas Istre", "Zadarski list" i "La Voce del Popolo") u 2017. ostvarili su pojedinačne tržišne udjele manje od 10 posto.
Po podacima AZTN-a, prihod od oglašavanja u općeinformativnim tjednicima lani je iznosio 24,9 milijun kuna.
Pad prihoda od trgovine tiskom na veliko i malo
Agencija je istraživanjem obuhvatila i tržište trgovine tiskom, a na tržištu trgovine na veliko (distribucija tiska) jedini distributer s nacionalnom pokrivenosti bio je Tisak, koji je lani zabilježio pad prihoda u odnosu na godinu ranije.
U trgovini na malo tiskom u 2017. je ostvaren ukupni prihod od 351,5 milijuna kuna, što je u odnosu na prethodnu godinu pad od 3 posto.
Najveće povećanje prihoda od trgovine na malo tiskom bilježi Hanza Media i tako zauzima drugo mjesto po ostvarenom prihodu u 2017., nakon distributera Tiska, a ispred iNovina.
"Većina novinskih nakladnika bilježi trend rasta maloprodajnih aktivnosti. Riječ je o jačanju aktivnosti direktne prodaje krajnjim potrošačima i to putem pretplate, čime se nastoji ojačati neovisnost od distributera tiska u prodaji tiskovina i zadržati veći dio prihoda", ističu iz AZTN-a.