Cijepljenje protiv HPV-a je besplatno i neobavezno za učenike i učenice osmih razreda osnovne škole, no interes za cijepljenje još uvijek je nizak, a procijepljenost niska.
Interes za cijepljenje prošle je školske godine (2017./2018.) povećan za 13 posto, no procijepljenost je i dalje na niskoj razini zbog strahova i predrasuda koji postoje u javnosti, rekla je izaslanica zagrebačkog gradonačelnika Mirela Šentija Knežević na konferenciji za novinare.
Konferenciju su zajednički održali zagrebački gradski uredi za zdravstvo i obrazovanje, Povjerenstvo za prevenciju infekcija HPV-om i drugih spolno prenosivih bolesti te Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"s ciljem osvještavanja javnosti o mogućnostima zaštite od raka vrata maternice, koji je u svijetu drugi najčešći rak u žena.
Istaknuto je kako je to jedina vrsta raka za koju postoji cjepivo te je dokazano da ono u velikoj mjeri umanjuje vjerojatnost obolijevanja te predstavlja jedno od najvećih zdravstvenih postignuća.
Poznato je više od 150 tipova HPV-a, a njih 15 odgovorno je za nastanak više od 99 posto raka vrata maternice, više od 80 posto raka anusa, više od 60 posto raka penisa, rodnice i ženskog vanjskog spolovila te za približno 20 posto raka u usnoj šupljini.
"Tijekom jedanaest godina provedbe programa cijepljenja protiv HPV-a u Zagrebu je cijepljeno 5631 djevojčica i dječaka osmih razreda osnovnih škola", rekla je Šentija Knežević.
Istaknuvši važnost otklanjanja straha i predrasuda od cijepljenja, pozvala je sve roditelje da se odazovu i cijepe svoju djecu s ciljem maksimalnog smanjenja smrtnosti od bolesti koja se može spriječiti.
Najčešći je strah od nuspojava cjepiva, no postojeća su cjepiva pokazala su se izrazito sigurnima i učinkovitima u sprječavanju infekcija HPV-om, ustvrdila je zamjenica ravnatelja gradskog zavoda za javno zdravstvo Sandra Šikić.
Podršku Programu pružila je i Dunja Skoko Poljak u ime Ministarstva zdravstva, naglasivši važnost educiranja građana kako bi se Hrvatska po procijepljenosti približila razvijenim zemljama EU, gdje je postotak odaziva građana na cijepljenje puno veći. Tako je u Velikoj Britaniji i Danskoj odaziv na cijepljenje 80 posto, a u Portugalu 85 posto.
O važnosti primanja cjepiva protiv infekcije HPV-om u adolescentnoj dobi govorila je akademkinja Mirna Šitum, predsjednica Povjerenstva Grada Zagreba za prevenciju infekcije HPV-om i drugih spolno prenosivih bolesti.
"Cijepljenje se provodi devetovalentnim cjepivom koje pruža gotovo stopostotnu zaštitu od sedam najčešćih genotipova koji uzrokuju rak vrata maternice. Ako se počne s cijepljenjem prije 15. rođendana, dovoljne su samo dvije doze cjepiva u razmaku od šest mjeseci. Prevencija, odnosno cijepljenje na vrijeme, najsigurnija je metoda za bolesti povezane s HPV-om", naglasila je Šitum.