"Okolnosti smrti Jamala Khashoggija duboko su uznemirujuće, uključivo šokantno kršenje Bečke konvencije iz 1963. o konzularnim odnosima", navodi se u izjavi Federice Mogherini.
"Stoga Europska unija, kao i njezini partneri, inzistira na potrebi cjelovite, vjerodostojne i transparentne istrage, kako bi se rasvjetlile okolnosti ubojstva, a osobe koje su ga počinile za njega i odgovarale", navodi se.
Saudijska Arabija objavila je u subotu da je novinar Jamal Khashoggi umro u borbi u istanbulskom konzulatu i da su dva viša dužnosnika otpuštena zbog njegove smrti, i dok je za te navode američki predsjednik Donald Trump rekao da su vjerodostojni, američki zastupnici smatraju da je u njih teško povjerovati.
Priznanje Saudijske Arabije da je Khashoggi umro u konzulatu stiglo je nakon dva tjedna opovrgavanja da su imali išta s njegovim nestankom i nakon sve glasnijih zahtjeva zapadnih saveznika za objašnjenjem što se dogodilo. Njegov nestanak izazvao je prosvjede širom svijeta, a neki su američki zastupnici pozvali na stroge akcije protiv Rijada.
Njemačka kancelarka Angela Merkel prva je čelnica neke zapadne zemlje koja je oštro osudila ubojstvo saudijskog novinara, a njezin ministar vanjskih poslova Heiko Maas rekao je da treba zaustaviti izvoz njemačkog oružja Saudijskoj Arabiji dok se ne provede cjelovita istraga.
Nakon Berlina i službeni Pariz osudio je ubojstvo i zatražio temeljitu istragu.
Turska je u subotu obećala da će otkriti sve pojedinosti o ubojstvu saudijskog novinara Jamala Khashoggija, nakon što je Saudijska Arabija prvi put priznala da je on ubijen u njezinom konzulatu u Istanbulu, prenosi BBC.