FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

EP prihvatio prijedlog za povećanje učinkovitosti agencije Eurojust

STRASBOURG/ZAGREB, 3. listopada 2018. (Hina) - Zastupnici Europskog parlamenta u četvrtak su usvojili prijedlog izmjene uredbe o Agenciji Europske unije za suradnju u kaznenom pravosuđu (Eurojust) kojime se preciznije razjašnjava uloga te agencije i unose promjene u njenom funkcioniranju i strukturi radi povećanja učinkovitosti.

Promjene u uredbi trebale bi zemljama članicama EU-a omogućiti veću uključenost u operativni rad i aktivnosti agencije, ojačati suradnju s nadležnim tijelima trećih zemalja te razjasniti odnos s Uredom europskog javnog tužitelja (EPPO) koji bi s radom trebao početi do 2020.

Eurojust je osnovan 2002. godine kao agencija za koordinaciju rada nacionalnih istražnih i izvršnih tijela u progonu prekograničnog i organiziranog kriminala.

U agenciji, čije je sjedište u Haagu, djeluje po jedan član iz svake države članice EU, uglavnom odvjetnici, suci ili policijski službenici, a surađuju s brojnim partnerima poput Europola, OLAF-a, Frontexa, CEPOL-a i drugim nadležnim tijelima, kao i s EPPO-om.

EPPO, Ured europskog javnog tužitelja, trebao bi ojačati borbu protiv prijevara i zloupotrebe europskih fondova i europskog proračuna te zaštiti novac poreznih obveznika za što nadležnost trenutno imaju samo nacionalne vlade pojedinih država.

Zastupnik Europske pučke stranke, Axel Voss, u srijedu je na plenarnoj sjednici predstavio izvješće Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove o promjenama uredbe o Eurojust-u koje bi trebale povećati učinkovitost agencije i sigurnost u Europskoj uniji.

Promjenama uredbe u ocjene aktivnosti Eurojusta snažnije se uključuju Europski parlament  i nacionalni parlamenti.

"Principi supsidijarnosti i proporcionalnosti neće se zanemariti, a provedba zakona i dalje će se određivati na nacionalnoj razini", naglasio je Voss u uvodnom govoru.

Věra Jourová, povjerenica Europske komisije za pravosuđe, u raspravi je naglasila važnost Eurojust-a u održavanju sigurnosti Europske unije.

"Eurojust je u posljednjih nekoliko godina povećao svoju ulogu u borbi protiv cyber kriminala, terorizma i trgovine ljudima. Samo je prošle godine agencija sudjelovala u više od dvije i pol tisuće slučajeva te organizirala više od 200 istraživačkih timova."

Zastupnici su se većinski složili kako je Eurojust važna agencija za koordinaciju i suradnju različitih pravosudnih tijela Europske unije i zemalja članica.

Pojedini britanski zastupnici istaknuli su, međutim, kako rad agencije šteti nacionalnom pravosuđu te kako agencija ima preveliku moć.

"Postoji veliki potencijal za zloupotrebu moći. Eurojust je samo jedan od dijelova rastućeg pravosudnog sustava EU koji će zamijeniti pravosuđe zemalja članica", rekao je tijekom rasprave Gerard Batten, britanski zastupnik kluba Europe slobode i demokracije, naglasivši kako se rad agencije izravno protivi pravosuđu i ustavu Ujedinjenog Kraljevstva.

Voss je pak izjavio kako pojedini zastupnici nisu shvatili bit agencije. "Kada se svi prime svog posla, moći će na ovoj platformi jako dobro surađivati", smatra izvjestitelj.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙