Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj porastao je u rujnu za 1,3 boda u odnosu na prošli mjesec, dosegnuvši 115,8 bodova, izračunali su u Komisiji.
Najviše je ojačao optimizam u industriji, iskazan u skoku indeksa za 5,2 boda, na 13,3 boda.
Osjetnije su poboljšana i očekivanja u građevinskom sektoru, čiji je indeks porastao za 2,2 boda u odnosu na kolovoz, na 13,9 bodova.
Blago je - za pola boda - uvećan i indeks koji mjeri očekivanja u uslužnom sektoru, dosegnuvši 16,6 bodova.
Zamjetno je pak pogoršano raspoloženje među potrošačima, iskazano u padu indeksa za 3,1 bod, na minus 12,1 bod. Oslabio je i optimizam u maloprodajnom sektoru, čiji je indeks pao za 1,6 bodova, na 9,4 boda.
Blago pogoršanje u EU
Na razini EU-a ekonomska je klima blago pogoršana u rujnu, uz pad ESI-ja za 0,9 bodova, na 111,3 boda.
Pogoršana očekivanja u industriji, među potrošačima i u maloprodaji prevagnula su nad blago pojačanim optimizmom u uslužnom i građevinskom sektoru, pokazuje izvješće EK.
Tako je indeks koji mjeri raspoloženje u industriji pao u rujnu za 1,2 boda u odnosu na prethodni mjesec. Gotovo identičan je pad, za jedan bod, zabilježio i indeks koji mjeri povjerenje potrošača.
Nešto slabije raspoloženje u maloprodajnom sektoru iskazano je u padu indeksa za 0,6 bodova.
Očekivanja u građevinskom i uslužnom sektoru skromno su pak poboljšana, te su odgovarajući indeksi porasli za jedan odnosno 0,7 bodova.
U Bruxellesu izdvajaju pogoršanje ekonomske klime u rujnu u dva najveća gospodarstva EU-a koja nisu u sastavu eurozone, britanskom i poljskom, čiji su indeksi pali za 1,6 odnosno 1,2 boda u odnosu na kolovoz.
... i u eurozoni
Blago je pogoršana i ekonomska klima u eurozoni, uz pad ESI-ja za 0,7 bodova, na 110,9 bodova, pokazuje izvješće EK.
Pad indeksa rezultat je pogoršanih očekivanja potrošača i industrije, koje je ublažio nešto izraženiji optimizam u maloprodaji i građevinskom sektoru.
Tako je indeks koji mjeri povjerenje potrošača u eurozoni u rujnu pao za jedan bod a onaj za industriju za 0,9 bodova.
Indeks građevinskog sektora poskočio je pak za 1,9 bodova a indeks maloprodaje za 0,8 bodova.
U uslužnom je sektoru raspoloženje bilo gotovo nepromijenjeno u odnosu na kolovoz.
Među vodećim su gospodarstvima najviše u rujnu pogoršana očekivanja u Francuskoj i Španjolskoj, čiji su indeksi pali 1,7 odnosno 1,5 bodova.
Vrijednosti ESI-ja za Njemačku i Italiju iskazuju pak nepromijenjeno raspoloženje u gospodarstvu u odnosu na kolovoz.
U odvojenom je izvješću Europska komisija objavila da su očekivanja u poslovnom sektoru eurozone u rujnu također bila nepromijenjena u odnosu na prethodni mjesec, te se indeks BCI zadržao na 1,21 boda.
Pritom su pogoršana očekivanja menadžera o proizvodnji u predstojećem razdoblju i njihove snižene ocjene zaliha gotovih proizvoda bile protuteža boljim ocjenama ukupnih i izvoznih narudžbi i proizvodnje u prethodnom razdoblju.