„Ono što nam je potrebno su otvorene rasprave i na kraju i sposobnost za postizanje kompromisa“, rekla je Merkel nakon susreta s Macronom.
Merkel je naglasila kako Njemačka i Francuska u raspravu o budućnosti Europske unije „unose različite aspekte i stajališta“ ali da se, gledajući u cjelini, „može doći do dobrog rezultata“.
I Merkel i Macron su se složili da eurozona još uvijek nije dovoljno otporna na krize.
„Mi moramo dalje razvijati gospodarsku i monetarnu uniju“, rekla je Merkel. Kancelarka i francuski presjednik su najavili da do EU samita u lipnju žele donijeti „zajedničke odluke“ koje se tiču reformi unutar Europske unije.
Francuski predsjednik je pritom naglasio kako Europe trenutno stoji na raskrsnici.
„Mi živimo u jednoj fazi europske avanture koja je stvarno jedinstvena. Zajednička suverenost Europe je kroz ratove i trgovinske sukobe stavljena na kušnju“, rekao je francuski predsjednik.
Kao reformske teme o kojima bi se raspravljalo do lipnja navedeni su europska azilantska politika, zajednička vanjska politika te daljnji razvoj gospodarske i monetarne unije.
Razlike između Berlina i Pariza su posebice vidljive kad je u pitanju produbljivanje zajedničke gospodarske i monetarne politike. Najviše otpora s njemačke strane dolazi upravo iz Merkeličine Unije CDU/CSU dok je drugi partner u koalicijskoj vladi, Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) po ovom pitanju bliži stavovima Macrona.
Povjerenik Europske komisije za proračun Guenther Oettinger (CDU) pozvao je svoju stranku na kompromis glede monetarne politike.
Merkel i Macron su izrazili zajedništvo glede predstojećih susreta s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. I Macron i Merkel sljedećeg tjedna putuju u Washington gdje će u odvojenim susretima razgovarati s Trumpom o temama poput trgovinskog spora između SAD-a i EU-a te krize u Siriji.