Moderator okruglog stola Jozo Radoš upoznao je prisutne s europskim energetskim zakonodavstvom i „Paketom čiste energije za sve Europljane“, izrazito važnom energetskom paketu mjera za čiju realizaciju EU planira mobilizirati do 2021. godine 177 milijardi eura godišnje.
Na okruglom stolu su održane dvije panel diskusije na kojima se ukazalo na uzroke problema zatvaranja tvornice Biodizel Vukovar, najveće hrvatske biorafinerije u kojoj je posao izgubilo oko 40 radnika.
Danas u Hrvatskoj ne postoji niti jedna tvornica biodizela ili nekog naprednog biogoriva. Kada je donešen prvi Zakon o biogorivima, korištenje je bilo pokriveno poticajima. Kada se prestalo s poticanjem proizvodnje biodizela, nikakve nove zamjenske mjere nisu donesene. U svim zemljama u okruženju (kao i cijelom EU-u), implementirane su u zakonodavstvo mjere koje potiču distributere da koriste biodizel. U Hrvatskoj su one izostale.
Na okruglom stolu se govorilo i mogućnosti korištenja neobrađenog poljoprivrednog zemljišta u zemlji za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora i proizvodnji energetskih kultura na poljoprivrednim zemljištima i izravnoj konkurenciji te proizvodnje proizvodnji hrane.
Ovo je bio prvi od tri okrugla stola iz ciklusa pod nazivom "Biogoriva u Hrvatskoj – zaboravljena budućnost?". Sljedeća dva okrugla stola održat će se u Vrbovskom na temu šumske biomase i u Sisku na temu biogoriva i biorafinerija, navodi se u priopćenju.