Guy Verhofstadt, glavni koordinator EP-a za Brexit, rekao je u ponedjeljak pred zastupnicima Europskog parlamenta da nacrt rezolucije želi poslati političkim skupinama EP-a do kraja rujna.
Želi da se o rezoluciji glasuje pred summit EU-a u listopadu na kojem će biti odlučeno može li se krenuti u pregovore o budućim odnosima s Londonom. Rezolucija će biti doprinos EP-a toj raspravi.
No, prognoze Parlamenta već ne izgledaju dobro.
Verhofstadt, koji se u ponedjeljak, prije izlaganja pred Odborom za ustavna pitanja EP-a, sastao s glavnim pregovaračem EU-a za Brexit Michelom Barnierom, rekao je da u tri kruga pregovora održana do sada nije postignut dovoljan napredak.
Posebno je izrazio zabrinutost zbog pokušaja Londona da dovede u pitanje "račun" koji će morati platiti prije izlaska iz EU-a i naglasio da je važno da ispuni sve svoje obveze u tom pogledu, objavio je Europski parlament.
"Moram vam reći da je nakon brifinga koje sam imao u srpnju, kolovozu i danas s g. Barnierom, procjena jako jasna, a to je da sada ne postoji dovoljan napredak da bi se reklo OK, možemo odmah pristupiti drugoj fazi pregovora", rekao je, kako prenosi EUobserver.
To znači da će pregovarači vjerojatno nastaviti pregovore o uvjetima izlaska Velike Britanije iz EU-a i da još neće ulaziti u pojedinosti budućih odnosa.
Verhofstadt je kazao da će predstojeća rezolucija EP-a razmotriti i prava europskih državljana koji žive u Velikoj Britaniji, financijsku nagodbu te pitanje granice između Sjeverne Irske i Republike Irske.
Odgođen četvrti krug pregovora
Verhofstadt je također najavio da će se četvrti krug pregovora o Brexitu održati potkraj mjeseca jer je britanska premijerka Theresa May najavila "važno obraćanje javnosti, vjerojatno 21. rujna. Idući krug pregovora trebao se održati 18. rujna.
Glasnogovornik britanske premijerke kazao je u ponedjeljak da Britanija želi početi pregovore o budućim odnosima s Unijom što je moguće prije te da želi ubrzati pregovore o Brexitu.
"Spremni smo intenzivirati pregovore. Ništa nije formalno dogovoreno, ali o tome možemo razgovarati", kazao je.
Glavni europski pregovarač Michel Barnier rekao je također da u pregovorima o Brexitu još nema bitnog pomaka u ključnim pitanjima.
"Ovoga tjedna dobili smo korisna objašnjenja o nekim točkama, ali nismo ostvarili nikakav odlučan napredak u pogledu glavnih tema", rekao je Barnier na konferenciji za novinare 31. kolovoza, po završetku trećeg kruga pregovora.
"Daleko smo od toga da bismo mogli reći da je postignut zadovoljavajući napredak i da bismo preporučili Europskom vijeću pokretanje pregovora o budućim odnosima", dodao je.
Britanski pregovarač David Davis izrazio je nezadovoljstvo zbog nefleksibilnosti europske strane.
"Britanski pristup puno je fleksibilniji i pragmatičniji", rekao je Davis.
EU je kao preduvjet za početak pregovora o budućim odnosima postavila tri prioriteta: osigurati da Velika Britanija ispuni svoje financijske obveze koje je preuzela kao članica, riješiti pitanje statusa europskih državljana u Velikoj Britaniji i britanskih državljana u EU-u te pitanje graničnog režima na granici Republike Irske i Sjeverne Irske, jedine kopnene granice između Ujedinjenog Kraljevstva i EU-a.
Tek kada se ocijeni da je u tim pitanjima postignut zadovoljavajući napredak, EU će biti spreman za početak pregovora o budućim odnosima. S druge strane, London želi da se o tome pregovora paralelno uz pregovore o razdruživanju.
Velika Britanija je na trećem krugu pregovora predstavila svoje viđenje financijskih obveza prema europskom proračunu.
"Postoje razlike u pogledima koje treba prevladati. Mi smo obvezni i prema našim poreznim obveznicima", rekao je Davis.
S druge strane, Barnier je rekao da je sada jasno da London ne smatra svojom zakonskom obvezom ispunjavanje svih financijskih obveza.
"Sada je jasno da se Velika Britanija ne smatra zakonski obveznom da ispuni neke svoje financijske obveze", rekao je Barnier.
Prema neslužbenim brojkama koje se spominju u Bruxellesu, EU smatra da Velika Britanija treba platiti iznos između 60 i 100 milijardi eura, a London drži da te obveze nisu veće od 40 milijardi eura.
Britanski pregovarač David Davis zvučao je nešto optimističnije od glavnog europskog pregovarača.
"Mislim da je pošteno reći da je postignut određen konkretan napredak", rekao je Davis i dodao da se oko pitanja graničnog režima između Irske i Sjeverene Irske može govoriti "o visokom stupnju suglasnosti".