FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Europarlamentarci upozoravaju na negativne učinke globalizacije

ZAGREB, 16. svibnja 2017. (Hina) - Globalizacija stvara pritisak na radna mjesta i hrani populizam te je najveći izazov s kojime se suočavaju građani EU-a, ocijenili su zastupnici Europskog paralamneta u utorak u raspravi s potpredsjednikom Komisije Jyrki Katainenom.

Globalizacija stvara ogroman pritisak na radna mjesta, plaće i standard, a istovremeno hrani populizam, izjavili su brojni zastupnici Europskog parlamenta i pozvali su na bolju zaštitu industrije i radnika u EU. Zastupnici su u raspravi podržali nedavnu procjenu globalizacije Europske komisije i pozvali Europsku uniju da preuzme vodeće mjesto u promicanju pravedne globalne trgovine, izvijestio je Europski parlament na svojem portalu. 

Nekoliko zastupnika Europskog parlamenta pozvalo je na aktivnije mjere "kako bi se izbjegla društvena utrka do dna" i predložili su bolju preraspodjelu globalizacijskih koristi svojim građanima od strane država članica. Neki zastupnici Europskog parlamenta smatraju da će sadašnjem obliku globalizacije doći kraj, a slobodna trgovina ozbiljno je potkopala demokraciju, socijalna prava i okoliš. "Poslovanje kao i obično" neće pomoći Europljanima, rekli su. Ostali zastupnici Europskog parlamenta pozvali su na pošteni porezni sustav koji ne bi dopustio velikim tvrtkama prijevaru i neplaćanje njihovog udjela.

Potpredsjednik Komisije Jyrki Katainen izjavio je kako je globalna trgovina pojačala gospodarski rast EU-a, ali da koristi nisu automatske niti ravnomjerno raspodijeljene. EU treba poticati na donošenje novih pravila kako bi stvorila ravnopravne uvjete i riješila utaju poreza, državne subvencije ili socijalni damping. Učinkoviti instrumenti trgovinske obrane i multilateralni investicijski sud mogli bi također pomoći u tom procesu. Na domaćem frontu, povjerenik Katainen predložio je da dobra socijalna politika, obrazovanje i usavršavanje mogu pomoći u zaštiti i jačanju građana.

“Koristi od globalizacije su neravnomjerno raspoređene, zbog čega se mnogi teže prilagođuju promjenama koje globalizacija nosi. Uz pomoć tehnoloških promjena, globalizacija je povećala potražnju za kvalificiranom radnom snagom, ali je istovremeno smanjila broj poslova za niskokvalificirane radnike, prije svega u proizvodnji. Niti jedna zemlja ne može samostalno odgovoriti na ovaj i druge financijske, sigurnosne i klimatske transnacionalne izazove. EU mora poduzeti aktivnije mjere kako bi se spriječilo daljnje širenje nejednakosti i socijalne polarizacije,“ izjavio je Tonino Picula.

„Globalizacijski su procesi donijeli niz pozitivnih stvari, ali imaju i određene negativne manifestacije poput gubitka radnih mjesta u zapadnim državama. Nažalost, bojim se da europske države, ali ni tvrtke, nisu uvijek primjereno reagirale u pokušaju zaštite svog prosperiteta. Države članice tu mogu i moraju pripomoći olakšavanjem prekvalifikacije, ali i smanjenjem poreznog opterećenja kako bi radnicima i poslodavcima ostalo više novca za ulaganje u znanje i vještine,“ rekla je Ruža Tomašić.

Prijedlog o globalizaciji dio je šire rasprave o budućnosti Europe pokrenute u rezolucijama EP-a i usvojene u veljači, te  u Bijelom dokumentu Europske Komisije u kojem se ističu pet mogućih scenarija o budućem razvoju EU, navodi se na portalu Europskog parlamenta.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙