FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Komisija poziva na bolju zaštitu djece migranata

ZAGREB/BRUXELLES, 12. travnja 2017. (Hina) - Europska komisija predložila je u srijedu nove konkretne mjere za poboljšanje zaštite djece migranata u svim fazama migracijskog procesa, priopćeno je iz Bruxellesa.

Komisija ističe da je potrebno osigurati brzu identifikaciju djece nakon što stignu u EU te s njima postupati na primjeren način. Za pomoć djeci tijekom utvrđivanja njihova statusa treba također biti dostupno osposobljeno osoblje te toj djeci treba što prije osigurati održivu dugoročnu perspektivu omogućavajući im pristup obrazovanju i zdravstvenoj skrbi.

"Broj djece koja pristižu u EU sa svojom obitelji ili bez nje dramatično se povećao. Moramo osigurati stvarnu zaštitu djece kojima je zaštita potrebna, i to bez odgode. To je naša moralna dužnost i pravna odgovornost. Djeca bi trebala biti naš prioritet jer su izrazito ranjiva, a posebno kad nemaju nikoga uza sebe. Zato danas utvrđujemo niz konkretnih mjera za bolju zaštitu, potporu i brigu o najboljim interesima sve djece koja dolaze u Europsku uniju", kazao je prvi potpredsjednik EK Frans Timmermans.

Povjerenik za migracije, unutarnje poslove i građanstvo Dimitris Avramopoulos upozorio je da je svaki treći podnositelj zahtjeva za azil u Europi dijete.

"Djeca su najranjiviji migranti i osiguranje njihove zaštite od trenutka kad napuste svoju matičnu zemlju trebalo bi pojačati u okviru naše migracijske politike. To znači da nam je potreban sveobuhvatan i pojačan odgovor. Danas predlažemo konkretne mjere potpore našim državama članicama u ispunjavanju potreba sve djece u svim fazama migracije: za poboljšanje identifikacije djece, osposobljavanje uključenog osoblja, ubrzavanje premještanja, ali i osiguravanje bržeg lociranja njihovih obitelji u zemljama iz kojih dolaze te poboljšanje rane integracije. Komisija i agencije EU-a spremne su za početak provedbe tih mjera", kazao je.

"Kad je riječ o djeci migrantima, ne smijemo zaboraviti da su ona prije svega djeca. Njihov najbolji interes mora se uzimati u obzir u svim fazama migracijskog procesa. Djeca migranti, osobito ona bez pratnje, trebala bi što prije dobiti skrbnika ili biti smještena u udomiteljske obitelji. Integracija te djece u naša društva ovisi o tome koliko se brzo mogu stabilizirati njihovi životni uvjeti. Nastavit ćemo podupirati države članice kako bi toj djeci omogućile djetinjstvo kakvo zaslužuju", istaknula je povjerenica za pravosuđe Vera Jourova.

Komisija predlaže da bi u prvim fazama postupka registracije i u svim objektima za smještaj djece trebala biti prisutna osoba odgovorna za njihovu zaštitu, a službenici za zaštitu djece trebali bi se imenovati za svaku žarišnu točku. Države članice trebale bi uvesti potrebne postupke za sustavno izvješćivanje i razmjenu informacija o svoj nestaloj djeci.

Potrebe svakog djeteta moraju se procijeniti što prije po dolasku te sva djeca neovisno o statusu trebaju odmah dobiti pristup pravnoj pomoći, zdravstvenoj skrbi, psihosocijalnoj podršci i obrazovanju.

Maloljetnicima bez pratnje trebalo bi dodijeliti skrbnika ili pružiti skrb u okviru udomiteljske obitelji. Mora se učiniti sve kako bi se djeci dale druge opcije osim administrativnog zadržavanja. Smatra također da bi trebalo pojačati ulogu skrbnika za maloljetnike bez pratnje. Komisija će stoga uspostaviti Europsku mrežu za skrbništvo radi razmjene dobrih praksi.

Europski potporni ured za azil (EASO) uskoro će ažurirati svoje smjernice radi potpore provedbi pouzdanih postupaka procjene dobi u svim državama članicama.

Usklađena nastojanja trebalo bi usmjeriti i na ubrzavanje postupaka pronalaska i spajanja obitelji, i unutar i izvan EU-a. U svim postupcima povezanima s migracijama prioritet bi uvijek trebali imati predmeti u koje su uključena djeca. To vrijedi i za premještanje maloljetnika bez pratnje iz Grčke ili Italije.

Komisija će dodatno promicati integraciju djece financiranjem i razmjenom najboljih praksi. Države članice poziva da ubrzaju premještanje djece kojoj je potrebna zaštita i osiguraju uvođenje mjera za nalaženje obitelji i reintegraciju za djecu koja su u postupku vraćanja.

Kad je riječ o borbi protiv glavnih uzroka migracije i zaštiti djece duž migracijskih ruta izvan EU-a, Komisija smatra da je potrebno pojačati potporu partnerskim zemljama za jačanje nacionalnih sustava za zaštitu djece i sprečavanje trgovine djecom.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙