Navela je kako ta bolest velikim dijelom pogađa osobe mlađe životne dobi i djecu, ali da, uz pravovremeno dijagnosticiranje i liječenje, mogu ostvariti zadovoljavajuću kvalitetu života i adekvatno funkcionirati u obitelji i radnom mjestu.
Kroz Centar za epilepsije u KBC-u Zagreb godišnje prođe oko 7.000 pacijenata, ali dolaze i pacijenti iz susjednih država jer Centar ima dugogodišnju tradiciju od 50 godina.
"Oko 70-75 posto bolesnika uz pravovremeno dijagnosticiranje i odabir adekvatne terapije bolest može zadovoljavajuće kontrolirati, a ostali su kandidati za neurokiruško liječenje koje se posljednjih godina značajno usavršilo, te je moguće uklanjanje epileptogenih žarišta na mozgu te druge minilno invazivne metode liječenja", rekla je Petelin Gadža.
Na obilježavanju Ljubičastog dana prisustvovali su i brojni pacijenti, a jedna od njih je i Eleonora Kralj Hezonja iz Dubrovnika, koja je bolest otkrila prije pet godina, no kaže da je uz redovitu terapiju podnosi jako dobro.
"Moj se život promijenio, ali nastojim raditi stvari koje me opuštaju. I dalje vodim privatnu tvrtku i nastavila sam biti ista osoba kao i prije, uz neke promjene koje djeluju na kvalitetnu života. Na stalnoj sam terapiji i redovito se kontroliram što preporučujem i ostalima. Vrlo je važna edukacija kako bi se smanjila stigma i povećala svijest o tome da smo mi jednakopravni građani kao i drugi i da možemo dati doprinos društvo kao i drugi", rekla je pacijentica.
"Ljubičasti dan", dan podrške oboljelima od epilepsije radi podizanja razine osviještenosti o epilepsiji, u svijetu se obilježava od 2008., a u Hrvatskoj od 2010. Pokrenut je u Kanadi na inicijativu devetogodišnje djevojčice Cassidy Megan, njezinih roditelja i Udruge za epilepsiju, s ciljem da smanje njezin osjećaj usamljenosti i izolacije, što je poznati osjećaj mnogima koji imaju epilepsiju.