FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Petir izrazila zabrinutost zbog situacije u Makedoniji

ZAGREB, 9. ožujka 2017. (Hina) - Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu i predsjednica neformalne skupine prijateljstva s Makedonijom u Europskom parlamentu Marijana Petir izrazila je u četvrtak zabrinutost postizbornim razvojem događaja u Makedoniji koji produbljuju političku krizu u zemlji, a koji su rezultirali i odgodom rasprave o izvješću o Makedoniji koje je idućeg tjedna trebalo biti na dnevnom redu Europskog parlamenta, priopćio je ured zastupnice Petir.

"Izrazito sam zabrinuta situacijom u Makedoniji koja se već više od dvije godine nalazi u političkoj krizi", kaže Petir.

Prijevremeni parlamentarni izbori u toj zemlji održani su u prosincu 2016. u demokratskom i mirnom ozračju bez uočenih nepravilnosti. Na tim je izborima stranka VMRO-DPMNE osvojila 51 mandat, a SDSM 49, dok su stranke koje predstavljaju albansku nacionalnu manjinu osvojile ukupno 20 mandata (DUI 10, BESA 5, Alijansa za Albance 3, PDSH 2).

Petir podsjeća da su pregovori VMRO-DPMNE kao pobjednika izbora uslijedili sa trima parlamentarnim strankama koje zastupaju albansku manjinu u Makedoniji o formiranju Vlade, a koje su poslije izbora formirale takozvanu albansku platformu (DUI, BESA i Alijansa za Albance).  Uvjeti koje ta manjina traži od budućeg mandatara nisu u skladu s Ustavom Republike Makedonije i VMRO-DPMNE ih nije prihvatio, ističe Petir.

"Albanska platforma, nastala u suradnji i dogovoru s albanskim premijerom i ministrom vanjskih poslova u Albaniji, predstavlja izravno kršenje makedonskog ustava i ugrožava prava makedonskog naroda u vlastitoj državi zahtijevajući prava konstitutivnog naroda za albansku nacionalnu manjinu koja uživa sva manjinska prava u Republici Makedoniji", dodaje.

"Republika Makedonija se nalazi u situaciji koja nije predviđena izbornim zakonom - stranci koja je izborila izbornu pobjedu i mandataru kojemu je predsjednik povjerio mandat, ostale političke opcije nisu pružile podršku. VMRO-DPMNE kao izborni pobjednik pokazao je odlučnu volju da podrži SDSM da formira Vladu, a za dobrobit makedonskog naroda, ne pristajući pritom na ucjene manjinskih stranaka. SDMS je to odbio i sklopio sporazum s albanskom platformom koja je kao postizborna tvorevina nastala u stranoj zemlji (Albaniji) u dogovoru sa stranim vlastima (albanskim premijerom)", nastavlja.

"Svi politički akteri u Republici Makedoniji moraju poštivati Ustav Republike Makedonije. Još jednom ih pozivam da prevladaju političke razlike koje ih dijele kako bi Makedonija izašla iz političke krize i nakon dvije i pol godine dobila stabilnu vladu koja će nastaviti s provođenjem reformi nužnih za bolji život svih građana Makedonije. Ukoliko dogovor dvije najveće stranke u Makedoniji nije moguć, novi izbori ne smiju biti isključeni kao rješenje", poručuje Petir.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙