Udruga je prikupila više od 150 pitanja koja se podudaraju s iskustvima njezina svakodnevnog rada s oboljelima i njihovim obiteljima, a u prvo izdanje elektroničkog priručnika uključena su ona najčešća, zajednička pitanja. Cilj je obuhvatiti različita iskustva, cjelovito informirati i educirati o življenju s bolešću te osnažiti oboljele i njihovu okolinu, a priručnik će se s vremenom nadograđivati, rečeno je na predstavljanju.
"Imam rak. Hoću li umrijeti?; Imam rak dojke. Znači li to da će ga dobiti i moja kći?; Pročitala sam da najviše žena umire od raka dojke. Kako mogu saznati koliko mi je vremena ostalo?", neka su pitanja na koja je odgovarao tim Udruge u suradnji sa stručnjacima onkolozima.
"Elektronički priručnik je namijenjen svim ženama oboljelim od raka dojke, a posebno svim ženama s metastatskim rakom. Unatoč tome što je riječ o teškoj, neizlječivoj bolesti, danas postoje različiti oblici liječenja, produžena su razdoblja do progresije sljedeće bolesti te vjerujemo kako će u budućnosti doći lijekovi koji će omogućiti bolje rezultate liječenja“, naglasila je onkologinja Paula Podolski iz Klinike za onkologiju KBC Zagreb.
Predsjednica udruge SVE za NJU Almenka Balenović rekla je kako je posebna pozornost u akciji posvećena ženama s metastatskim rakom koje žive uz bolest, liječe se, ali uz spoznaju da je bolest u neizlječivoj fazi. One, dodala je, do posljednjeg dana zaslužuju dostojanstven život i najbolju skrb, članovi obitelji zaslužuju podršku, a društvo to moram omogućiti.
Voditeljica Centra za psihološku pomoć Ljiljana Vukota istaknula je kako su žene s metastatskim rakom nevidljive u društvu te zajedno moramo činiti sve što je moguće kako bi se to promijenilo.
U Hrvatskoj godišnje od raka dojke oboli gotovo 2.700 žena, što znači da će svakoj desetoj ženi u Hrvatskoj tijekom života biti dijagnosticirana ova vrsta karcinoma. Riječ je o poražavajućoj statistici koja u Hrvatskoj bilježi stalni trend rasta, iako je stopa izlječenja iznimno visoka u slučajevima ranog otkrivanja i pravodobnog liječenja. No, unatoč suvremenim metodama liječenja, u Hrvatskoj svake godine premine više od tisuću žena koje uđu u četvrti stadij bolesti.