FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hrvatska se mora okrenuti inovativnim rješenjima u upravljanju vodama - eurozastupnica

BRUXELLES, 25. siječnja 2017. (Hina) - Hrvatska ne upravlja dobro svojim golemim vodnim potencijalima i mora se okrenuti inovativnim rješenjima kako bi na najbolji način koristila i zaštitila te resurse, izjavila je u srijedu zastupnica Europskog parlamenta Ivana Maletić.

Maletić je u srijedu u Europskom parlamentu u Bruxellesu u suradnji s časopisom Komunal organizirala, treću godinu za redom, konferenciju o komunalnom gospodarstvu. Na konferenciji sudjeluje  preko 60 sudionika iz Hrvatske i zemalja jugoistočne Europe, kojima se pruža prilika da se upoznaju s glavnim odredbama europske politike u području vodnog gospodarstva, upravljanja otpadom i financiranja komunalne infrastrukture.

"Prema procjeni naših stručnjaka, mi dnevno gubimo milijarde kuna pitke vode jer nema kvalitetnog upravljanja pitkom vodom, gubimo velika sredstva jer nismo primjenili tehnološka rješenja, nismo dobro strateški definirali što i kako želimo iskorištavati, pri tome imajući u vidu da je voda ustavno pravo svakog čovjeka", ističe Maletić, dodajući da Hrvatska treba i mora zaštiti svoje resurse i pronaći model upravljanja, ali ne kroz privatizaciju.

"Ima i drugih modela koje možemo koristiti i sebe pozicionirati jer mi smo po podacima UNESCO-a peta zemlja po bogatstvu voda", kaže eurozastupnica.

Ona je istaknula da je Europa daleko odmakla, ulažući u inovacije.

"Mi još uvijek razmišljamo o nekim bazičnim stvarima, poput odvajanja otpada, a ovdje se govori o inovativnim rješenjima za obradu vode za piće, za povezanost vode i energije, upravljanje rizikom od suša i poplava, za eko-sustave, o pametnim tehnologijama. Budućnost je već tu, samo nije ravnomjerno raspoređena, a sada je pitanje želimo li mi da se ona u Hrvatskoj događa", rekla je Maletić.

Ona je ukazala na potrebu većeg korišenja europskog financiranja projekata komunalne infrastrukture.

Što se tiče gospodarenja otpadom, prema europskoj direktivi o otpadu, do 2020. treba reciklirati 50 posto komunalnog otpada, a Hrvatska je sada tek na 16 posto, daleko od zadanog cilja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙