FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Petir: 2016. najgora godina kad je riječ o progonu kršćana

ZAGREB, 20. siječnja 2017. (Hina) - U 2016. godini preko 215 milijuna kršćana u svijetu bilo je izloženo nekom obliku nasilja i progona, a oko 1200 crkava je uništeno ili oštećeno, pokazuju  podaci međunarodne nevladine organizacije Open Doors, predstavljeni ovaj tjedan u Europskom parlamentu u Strasbourgu, priopćio je ured zastupnice Marijane Petir.

Progon kršćana u porastu je već četvrtu godinu zaredom, a broj zemalja u kojima se kršćane svakodnevno ubija raste, te je veći nego ikada prije, što 2016. čini najgorom godinom u posljednjih 25 godina izvješćivanja o slobodi vjere i progonima kršćana u svijetu.

„Najgore mjesto na svijetu za život kršćana“ već 16. godinu zaredom je Sjeverna Koreja, slijedi je Somalija u kojoj se stanje u odnosu na prošlu godinu drastično pogoršalo zbog djelovanja islamskih militanata koji u „Somaliji nalaze sigurno utočište“. Osim toga, u toj je muslimanskoj zemlji zadržan plemenski sustav – neformalni način upravljanja vrlo otporan na sve modele modernog upravljanja, uključujući i demokraciju, što znači da kršćani nemaju uopće pravo glasa u društvu. „Kršćani koji se preobrate s islama suočavaju se s progonom, dok sama sumnja na preobraćenje vodi javnim smaknućima“, navodi se u izvješću. 

 „Nad kršćanima se provodi genocid. Ne smijemo to prestati ponavljati. Europska unija ima obvezu i odgovornost učiniti sve kako bi spriječila daljnje zločine na područjima Bliskoga istoka te drugim područjima, naglasila je Petir, članica radne skupine Europske pučke stranke (EPP) za međukulturalni i religijski dijalog.

Petir je ponovno pozdravila povijesnu rezoluciju Europskog parlamenta u čijoj izradi je sudjelovala, a kojom su zločini Islamske države nad kršćanima u Iraku i Siriji nazvani genocidom, ali i upozorila da Europska unija mora učinkovitije djelovati kako bi zaustavila progon kršćana i pomogla stanovništvu Sirije i Iraka.

„Tragično je da je Sirija prije početka ratnih razaranja bila dom za 1,25 milijuna kršćana, a danas ih prema procjenama, na tom području nema niti 500 tisuća“, istaknula je Petir.

Takve procjene potvrđuje i istraživanje Open Doors organizacije prema čijim je saznanjima između 50 i 80 posto kršćana već napustilo svoje domove u Siriji i Iraku zbog stalnih prijetnji islamističkih, ali i vladinih snaga, diskriminacijom, progonom i nasiljem.

Open Doors stoga poziva Europsku uniju da poduzme korake koji će zaustaviti nasilje i osigurati provedbu međunarodnog prava u Siriji i Iraku i zaštititi prava svih građana na slobodno ispovijedanje vjere, te preporučuje da se u mirovni proces okupe vjerski lideri i zajednice koji mogu imati ključnu ulogu u pomirbi i izgradnji sirijskog i iračkog društva.  

Uz to, u organizaciji upozoravaju na porast tzv. religioznog nacionalizma na području Azije, posebno u jugoistočnom dijelu, u kojoj je progon kršćana dosegao dosad nezabilježenu razinu.

Izvješće o slobodi vjere i progonima kršćana za 2016. godinu obuhvaća 50 država od njih 65 u kojima se odvijaju progoni. U prvih deset na popisu onih u kojima se provodi najizraženije nasilje i diskriminacija nad kršćanima, osim spomenute Sjeverne Koreje i Somalije, nalaze se Afganistan, Pakistan, Sudan, Sirija, Irak, Iran, Jemen i Eritreja, države koje su se među prvih deset našle i u prošlogodišnjem izvješću nevladine organizacije Open Doors, navodi se u priopćenju.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙