FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

EP usvojio rezoluciju o europskom stupu socijalnih prava

ZAGREB, 20. siječnja 2017. (Hina) - Zastupnici u Europskom parlamentu su u četvrtak usvojili rezoluciju o europskom stupu socijalnih prava u kojoj se ističe kako svi radnici moraju imati zajamčena temeljna prava bez obzira na oblik zaposlenja ili ugovor.

Europarlamentarci u rezoluciji traže od Komisije da predloži pravila za cijelu Europsku uniju koja bi zajamčila pristojne radne uvjete za sve vrste zaposlenja, uključujući i nove oblike zapošljavanja poput onih ostvarenih putem digitalnih platformi, izvijestio je Europski parlament.

Rezolucija je usvojena  s 396 glasova, 180 zastupnika je glasovalo protiv a suzdržanih je bilo 68, među kojima i Ruža Tomašić. Ostali nazočni hrvatski zastupnici glasovali su za rezoluciju, uključujući i Dubravku Šuicu koja je prethodno i povukla svoj potpis na amandmane na izvješće koje je predložila skupina zastupnika.

Izvjestiteljica Maria Joao Rodrigues je u raspravi koja je prethodila glasovanju istaknula kako se "danas mnogi europski građani, suočeni s globalnom konkurencijom, digitalnom revolucijom i politikama štednje, osjećaju nezaštićeno".

"Ovim 'Stupom europskih socijalnih prava' želimo reaktivirati EU kao štit koji sprječava siromaštvo djece, jača jamstvo za mlade, jamči temeljna socijalna prava i za ljude koji rade u novim oblicima zapošljavanja i, možebitno, uvesti EU socijalnu iskaznicu kako bi pomogli pratiti njihove socijalne doprinose u radu na jedinstvenom tržištu", rekla je Rodrigues.

Zastupnici su u rezoluciji zatražili od država članica da učinkovitije provode radne standarde, posebice u suzbijanje neprijavljenog rada, te predlažu uvođenju EU socijalne iskaznice koja bi pomogla osigurati pravednu socijalnu zaštitu za radnike koji izdavajaju za socijalnu skrb praćenjem njihovih doprinosa po osobnim računima.

Zastupnici također traže poštivanje minimuma standarda u stručnom usavršavanju, obuci te pristojne radne uvjete, uključujući odgovarajuću plaću za stažiste i pripravnike. Također se trebaju uspostaviti ograničenja za rad po potrebi poslodavca, a ugovori bez utvrđenih satnica ne trebaju biti dopušteni, kažu zastupnici.

Potrebno je uvesti "jamstvo za dijete", a postojeće "jamstvo za mlade" osnažiti, kažu zastupnici.

Europski stup socijalnih prava može biti vjerodostojan samo ako će biti odgovarajuće financiran na nacionalnim i europskoj razini i u 2017. uključi jasan plan za njegovu primjenu.

Izvjestiteljica Maria Joao Rodrigues (S&D, Portugal) je razgovoru za portal Europskog parlamenta uoči glasovanja na plenarnoj sejdnici istaknula kako je "najvažnija inicijativa Europske unije obnoviti europsku socijalnu dimenziju". 

"To znači da trebamo osvježiti socijalne standarde za sve građane kako bi se mogli suočiti s izazovima. Isti uključuju ne samo globalno tržišno natjecanje i sve starije stanovništvo, već i digitalnu revoluciju koja ostavlja ogromne posljedice na uvjete rada i financijsku stabilnost. Vrijeme je da promijenimo svoje razumijevanje europskog projekta. Europska integracija ne može samo ostati ekonomska integracija. Ako želimo imati ujedinjen EU koji zajedno rješava izazove i krize, trebamo ojačati socijalnu koheziju", kaže Rodrigues.

"Što se tiče mirovinskog sustava, moramo osigurati da svi Europljani bez obzira koliko stari imaju pristup dobrim mirovinama. To znači da trebamo stabilnost mirovinskog sustava povećanjem broja radnog stanovništva", ističe izvjestiteljica.

Na pitanje smanjuje li velikodušni europski socijalni sustav europsku konkurentnost, Rodrigues je rekla da "kad se osmišljava socijalni sustav, treba to učiniti tako da se građane potiče da traže radna mjesta". 

"Ljudi mijenjaju radna mjesta nekoliko puta u životu i trebaju biti spremni na stjecanje novih vještina. Trebamo obrazovni sustav i sustav stjecanja dodatnih vještina koji će omogućiti prilike za cjeloživotno obrazovanje. Digitalna revolucija znači da su radna mjesta danas fluidna i mijenja im se sadržaj. Trebamo stoga osvježiti zakone rada kako bi odgovarali novim uvjetima zaposlenja koji još nisu obuhvaćeni. To se naročito tiče mladih ljudi", ističe Rodrigues.

Centar za mirovne studije je ovoga tjedna prozvao zastupnike HDZ-a i HSS-a u Europskom parlamentu da su, kako je izvijestila televizija N1, "HSS-ovi i HDZ-ovi europarlamentarci, u sklopu EPP-a, ali i liberali IDS i HNS, sudjelovali u izradi amandmana protiv minimalne plaće za dostojan život, ali i reguliranja prava na rodiljni i roditeljski dopust, kao i pomoći Hrvatskoj kroz zajedničke financije".

Zastupnica Marijana Petir je ranije demantirala da je sudjelovala u izradi amandmana a takve je tvrdnje nazvala "apsolutnim neistinama".

Zastupnica Dubravka Šuica je za N1 izjavila kako je riječ o "omašci" te da nije "pripremala nikakve amandmane" i najavila da će izvješće izvjestiteljice Rodrigues podržati u izvornom obliku.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙