U Hrvatskoj su ukupni troškovi rada po satu u razdoblju od srpnja do rujna smanjeni 5,5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Pritom su plaće zabilježile isti postotni pad dok su doprinosi smanjeni 4,2 posto, pokazuje izvješće Eurostata, objavljeno u ponedjeljak.
U europskom statističkom uredu napominju da podaci zbog promjena u standardu izvješćivanja nisu usporedivi s prethodnim razdobljem.
Ujedno su revidirali podatke za prethodna dva tromjesečja, prema kojima je Hrvatska u drugom tromjesečju zabilježila najveći pad troškova rada na godišnjoj razini od ulaska u EU, za čak 8,1 posto. Pritom su troškovi plaća smanjeni 8,3 posto a troškovi doprinosa 8,0 posto.
Dosadašnje su procjene pokazivale rast ukupnih troškova rada po satu za 3,0 posto.
Izmijenjene su i procjene za prvo ovogodišnje tromjesečje, koje sada pokazuju pad troškova rada po satu u Hrvatskoj na godišnjoj razini za 6,5 posto. U rujanskom je izvješću europski statistički ured procijenio da su porasle 2,8 posto.
To znači da je Hrvatska tri tromjesečja zaredom zabilježila pad troškova rada po satu, nakon što su u posljednjem prošlogodišnjem tromjesečju uvećani 1,3 posto, pokazuje izvješće Eurostata.
Hrvatska u društvu Malte i Italije
Uz Hrvatsku, samo su još Malta i Italija u razdoblju od srpnja do rujna zabilježile pad troškova rada po satu u odnosu na isto razdoblje prošle godine, i to za 2,1, odnosno 0,5 posto, navodi statistički ured.
Najviše su u promatranom razdoblju porasli troškovi rada u Rumunjskoj, čak 14,7 posto, te u Češkoj, za devet posto, i Bugarskoj, za 8,4 posto.
Na razini Europske unije troškovi rada po satu porasli su u trećem tromjesečju 1,9 posto na godišnjoj razini, dok su u prethodnom tromjesečju uvećani 1,4 posto. Pritom su troškovi plaća porasli dva posto, a troškovi doprinosa 1,5 posto, procjenjuju u Eurostatu.
U eurozoni su ukupni troškovi rada po satu u trećem tromjesečju uvećani 1,5 posto, nakon 1,0-postotnog rasta u prethodnom tromjesečju. Pritom su troškovi plaća uvećani 1,6 posto a troškovi doprinosa 1,2 posto.
Među pojedinim su sektorima najviše poskočili ukupni troškovi rada po satu u građevinskom sektoru, za 2,6 posto u EU odnosno za dva posto u eurozoni. U industriji uvećani su 2,2 posto u EU te 1,7 posto u eurozoni. U uslužnom sektoru njihov je rast iznosio 1,6 posto u EU te 1,2 posto u eurozoni, izračunali su statističari.