FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Konferencija: Primjereno osposobiti stručnjake za mlade u sustavu skrbi

ZAGREB, 24. studenoga 2016. (Hina) - Istraživanje o mladima u sustavu skrbi pokazuje da mladi s iskustvom života u sustavu skrbi imaju slabije obrazovanje, teže se zapošljavaju, slabijeg su zdravlja te se moraju nositi s intenzivnijom socijalnom isključivosti od mladih osoba koje odrastaju u svojim obiteljima, a ako se stručnjake  koji s njima rade primjereno osposobi, bit će u prilici za njih pokrenuti djelotvornu i važnu promjenu, istaknuto je na završnoj konferenciji programa SOS Dječjeg sela: "Jačanje kapaciteta stručnjaka koji rade s djecom u području alternativne skrbi".

"Stručnjaci i djelatnici koji rade s djecom i mladima u sustavu skrbi u idealnom su položaju da poboljšaju uvjete i osiguraju poštivanje njihovih prava", rekla je na konferenciji nacionalna direktorica SOS Dječjeg sela Hrvatska Višnja Tuškan-Krupić, istaknuvši da su upravo oni bili primarna ciljna skupina projekta "Jačanje kapaciteta stručnjaka koji rade s djecom u području alternativne skrbi".

"Ako ih se primjereno osposobi, stručni djelatnici za skrb o djeci bit će u prilici pokrenuti djelotvornu i važnu promjenu za djecu i mlade u sustavu skrbi te da ih osnaže za sudjelovanje u procesima koji utječu na njihov život", poručila je Tuškan-Krupić.

Dodala je da u praksi često nisu ispunjeni uvjeti koji bi stručnim djelatnicima omogućili da štite i promiču prava djece za koju skrbe.

"Ovim projektom omogućili smo stručnjacima koji rade s djecom na području alternativne skrbi stjecanje novih znanja na području zaštite prava djece i time pokazali da je za kvalitetnu brigu o djeci nužno brinuti i o stručnjacima", ustvrdila je.

Tuškan-Krupić je izrazila uvjerenje da je završetak ovog uspješnog projekta prvi korak u procesu edukacije svih stručnjaka koji brinu o djeci i mladima u alternativnoj skrbi.

Projekt "Jačanje kapaciteta stručnjaka koji rade s djecom u alternativnoj skrbi" koji je započeo u siječnju 2015., razvijen je u partnerstvu između SOS-Kinderdorf Internationala, Vijeća Europe, Eurochilda i nacionalnih partnera u osam zemalja EU - Bugarskom, Hrvatskom, Estonijom, Francuskom, Italijom, Latvijom, Mađarskom i Rumunjskom.

Svrha projekta je podržati i promicati prava djece i mladih koji žive u alternativnoj skrbi.

Projektni partner u Hrvatskoj - Udruga SOS Dječje selo Hrvatska održala je pet regionalnih treninga i educirala sto stručnjaka koji rade s djecom i mladima u području alternativne skrbi.

Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić ustvrdila je da je ovaj projekt izuzetno vrijedan projekt koji će puni potencijal i svrhu ostvariti samo ako se bude nastavljao te ako nadležna tijela prepoznaju nužnost i važnost kontinuirane edukacije svih djelatnika u sustavu.

"Krajnji cilj i najvažnija vrijednost ovog projekta jest da će kroz edukaciju stručnjaka najviše time profitirati djeca", naglasila je, dodavši da je nesumnjiva važnost ovakvih projekata u tome da sadržaj ovih projekata postane nešto što je trajno i uobičajeno u radu i obrazovanju stručnjaka i osoba.

"Potrebno je otvoreno govoriti u prilog potrebi jačanja kapaciteta i kadrovskih i financijskih i svih drugih, koji će omogućiti da se 'razigra' sustav različitih socijalnih usluga u Hrvatskoj te omogućiti ovoj ciljanoj skupini - djeci da unutar zajednice pronađu kvalitetne partnere, odnosno stručnjake, a onda i građane koje treba educirati što znači biti u skrbi", poručio je predstojnik Studijskog centra socijalnog rada Nino Žganec.

Izrazio je uvjerenje da će ovaj projekt pridonijeti ne samo jačanju stručnjaka već i opće svijesti o važnosti rada na ovom području i da se "Hrvatska kroz kraće vrijeme neće stidjeti činjenice da još uvijek neprimjereno veliki broj djece i drugih skupina živi u institucijama".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙