FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Svečanim inovativnim programom otvorena 21. Smotra Sveučilišta u Zagrebu

ZAGREB, 17. studenoga 2016. (Hina) - Smotra Sveučilišta u Zagrebu počela je u četvrtak svečanim inovativnim programom, otvorio ju je rektor Damir Boras i ustvrdio kako studenti na tome sveučilištu mogu naučiti ne samo struku, već se tijekom studija baviti i znanošću te kulturom što je preduvjet da studenti mogu s punim povjerenjem studirati znajući da ih očekuje naporan, ali i ugodan rad.  

Svečanost u Francuskome paviljonu Studentskoga centra (SC) tako je označila početak trodnevne manifestacije na kojoj će se predstaviti 34 sveučilišne sastavnice, ali i sveučilišta u Splitu i Dubrovniku, Hrvatsko katoličko sveučilište te veleučilišta, visoke škole i ostali sudionici iz Hrvatske. Za bogat i inovativan kulturni i umjetnički program, koji je uključio i modnu reviju i glazbu, te za prigodnu scenografiju Francuskoga paviljona, zaslužni su pak studenti i profesori više sveučilišnih sastavnica, među kojima Tekstilno-tehnološkoga i Šumarskog fakulteta, Fakulteta političkih znanosti i sveučilišnih akademija. 

Prorektorica za studente, studije i upravljanje kvalitetom Ivana Čuković-Bagić zahvalila je svima koji su se spremno odazvali pozivu i prihvatili izazov da se ostvari zajednički novi projekt koji će, rekla je, u potpuno novome svjetlu predstaviti sveučilište, a uvjerena je, i pridonijeti odlukama budućih i sadašnjih studenata da ostanu u Hrvatskoj.  Istaknula je i veliku potporu inicijativi sveučilišna Rektorata da se ostvari još jedna novina - niz od čak 50 predavanja u trajanju od 20 minuta najvrsnijih i najzanimljivijih sveučilišnih nastavnika i znanstvenika pod nazivom "Najbolje sa Sveučilišta" koja će tijekom smotre održati u Kino dvorani SC-a.       

Spomenula je kako su ove godine na smotri predstavljena i 604 studijska programa i tako se nastavila provoditi praksa inaugurirana na prošloj smotri da se, uz buduće studente, iscrpno o svim mogućnostima studiranja informiraju i studenti sveučilišta.

Boras: Kvaliteta Sveučilišta često se u medijima prešućuje i 'izokreće'

Kvaliteta Sveučilišta u Zagrebu često se u medijima prešućuje i 'izokreće', ustvrdio je rektor Boras i svoju tvrdnju potkrijepio, uz ostalo, i podatkom kako se to sveučilište nalazi na listama svjetskih sveučilišta na koje se referiraju mediji, ali je i u regiji priznato kao kvalitetno sveučilište. Sveučilište je, istaknuo je njegov čelnik i "daleko najveći 'proizvođač' znanstvene literature u Hrvatskoj, a zato smo i dobili priznanje time što smo uključeni u posebnu grupu istraživačkih sveučilišta u istočnoj i jugoistočnoj Europi, zajedno s Karlovim sveučilištem u Pragu, sveučilištima u Budimpešti, Varšavi, Ljubljani, Beogradu te s estonskim sveučilištem, odnosno u grupu razvojnih sveučilišta u tome dijelu Europe".

Spomenuo je i da je zagrebačko Sveučilište prepoznato i kao pokretač ideje da se moraju unaprijediti mehanizmi financiranja znanosti i obrazovanja upravo u istočnoj i jugoistočnoj Europi, a i to priznanje našemu sveučilištu se često prešućuje.    

Na važnost smotre kao događaja koji približava zainteresiranima, ali i javnosti, visoko obrazovanje, u pozdravnim riječima ukazali su i predsjednik Rektorskoga zbora hrvatskih sveučilišta i rektor Sveučilišta u Splitu Šimun Anđelinović te zamjenik minsitra znanosti i obrazovanja Hrvoje Šlezak.   

Redefiniranje projekta Kampusa Borongaj 

Pokrovitelj Smotre Sveučilišta u Zagrebu je grad Zagreb, a pročelnik gradskog Ureda za obrazovanje, kulturu i sport Ivica Lovrić istaknuo je kako je grad ponosan na svoje sveučilište koje je, ocijenio je, ne samo najveće, nego i najbolje u Hrvatskoj te u ovome dijelu Europe bez obzira na mjerila, parametre i kriterije koji nas, dodao je, pokušavaju smjestiti tamo gdje nam nije mjesto. 

Spomenuo i niz projekata koje grad provodi zajedno sa sveučilištem i podsjetio kako su neki od njih i obnova Francuskoga paviljona, nova zgrada Muzičke akademije. Najavio je i da će se nastaviti rješavati prostorni uvjeti za zagrebačke fakultete, primjerice Fakulteta političkih znanosti. 

Lovrić smatra i kako je trenutak da se "redefinira plan Kampusa Borongaj jer onaj model koji je tamo zamišljen sasvim sigurno nije realan i ostvariv, radi se o velikoj površini, pa je vrijeme da gradska uprava i sveučilište vide u kojemu će smjeru dalje ići taj projekt".

Ukazao je i na model rješavanja stambenoga pitanja mladih znanstvenika zagrebačkoga Sveučilišta te podsjetio da je počela izgradnja 209 stanova za njih u Podbrežju. Lovrić je izrazio nadu da će i to pridonijeti tomu da najizvrsniji mladi znanstvenici ostanu u Hrvatskoj.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙