"Brexit Njemačkoj donosi više političkih nego ekonomskih problema, jer su Britanci u EU-u Nijemcima bili saveznici kad se radilo o protivljenju intervencijskim politikama vlada u Francuskoj i zemljama južne Europe", kazao je istaknuti njemački ekonomist te osnivač i direktor istraživačkog instituta Flossbach von Storch, koji je, osim u najvećoj njemačkoj banci, radio i u drugim velikim europskim i njemačkim bankarskim korporacijama, a u Sloveniji ovih dana boravi kao gost konferencije na kojoj će se razmatrati posljedice Brexita.
Uz gubitak "saveznika" u Velikoj Britaniji koja je, poput Njemačke, protiv intervencija države u gospodarstvo, Njemačku po njegovoj ocjeni nakon izlaska Velike Britanije iz EU-a čeka i novo pozicioniranje unutar EU-a od 27 zemalja, jer je pred dilemom hoće li željeti da njena ekonomska i politička vodeća uloga postane još veća nego do sada.
"Prisutnost Velike Britanije u EU značilo je i manju težinu njemačke ekonomije i politike, a time su se smanjivale i bojazni o hegemoniji Njemačke u integraciji. Sada je Njemačka postavljena da bira između dva scenarija: može uvažavati orijentacije svojih većih partnerica koje se ne poklapaju s njenim interesima, ali može s druge strane odabrati da svoj vlastiti interes gura u središte još više nego do sada", kazao je Meyer u razgovoru za slovenski list, dodavši kako smatra da je realnije očekivati da će Njemačka snažnije nego do sada forsirati svoj nacionalni interes "ako se želi da Njemačka dugoročno ostane u Europskoj uniji".
Na pitanje koja bi od većih članica mogla slijediti Veliku Britaniju i u kojoj bi se mogle očekivati tendencije za izlaskom iz EU-a, on je spomenuo Italiju, ako se ta država ne stabilizira i ako u njoj prevladaju populističke politike.
"Italija nije najstabilnija država, ni kao članica EU-a niti kao članica Europske monetarne unije. Nakon uključenja u eurozonu njeno gospodarstvo nije ostvarilo znatniji rast, a i euroskeptični pokreti u Italji dobivaju na snazi", kazao je Meyer, te dodao da postoji velika mogućnost da Renzijeva vlada padne.
"Ako se to dogodi, mogla bi doći vlada u kojoj bi jaku ulogu imalo (populistički) pokret Pet zvijezda. A to bi značilo da može doći do toga da u Italiji doživimo referendum na kojemu bi se glasovalo o članstvu Italije u Europskoj uniji i eurozoni. Od gospodarskih bi prilika tada u Italiji bilo ovisno hoće li se Talijani odlučiti za izlazak", kazao je Meyer.
On je ustvrdio da je pogrešno u pregovorima s Velikom Britanijom o Brexitu inzistirati na formuli kojom se povezuje ostanak Velike Britanije na zajedničkom europskom tržištu s imigracijom, odnosno uvjetovanje pristupa tom tržištu slobodnim kretanjem državljana EU-a u Velikoj Briitaniji.
U interesu Njemačke, ali i malih članica EU-a, bio bi "meki brexit", pri čemu valja uvažiti važnost britanske ekonomije za EU, te zato tražiti novi inovativni model koji bi Britaniju nakon pregovora o izlasku zadržao na zajedničkom europskom tržištu, iznio je Meyer u razgovoru.
Dodao je međutim da će teškoće koje će Brexit izazvati britanskoj ekonomiji biti mnogo veće od problema koje bi mogao uzrokovati ostalim članicama koje ostanu u integraciji.