"O našem izlasku i glasovanju ovisi budući odgoj, vrijednosni sustav i budućnost hrvatskog društva", istaknuo je mons. Barišić u propovijedi, služeći misu u Solinu na blagdan rođenja Blažene Djevice Marije, koji se slavi i kao Dan grada.
Za izbore je rekao kako su "trajno učenje za rast u slobodi", škola za punoljetne, odrasle osobe koju treba pohađati jer se u školi, kao i na izborima, "može pasti ili položiti".
"Mi kršćani i građani drugih svjetonazora imamo zajednički sabor i zajedničku vladu Republike Hrvatske. Međutim, u izborima kršćani se razlikuju po svojim načelima i vrednotama koje su uvijek 'za' - za savez vjernosti Bogu i čovjeku", kazao je Barišić. "Tko živi svoj krsni savez vjernosti Bogu i čovjeku i djeluje po svojoj savjesti, usklađenoj s evanđeoskim i univerzalnim vrednotama, nikad ne gubi", dodao je.
Izaći na izbore za vjernike nije samo građanska dužnost, nego i kršćanska odgovornost i domoljublje
Naglasio je kako izaći na izbore i osobno preuzeti odgovornost za nosive vrijednosti, općedruštveni boljitak i daljnji razvoj demokracije u hrvatskom društvu, za vjernike nije samo građanska dužnost, nego i izričaj kršćanske odgovornosti i istinskog domoljublja.
"Vjerujem da će vaš kratki odlazak u školu, na izbore, možda čak i u razred vašeg djeteta, biti uspješno položen ispit za vas i vašu djecu", poručio je nabdiskup Barišić vjernicima, tumačeći potrebu da u nedjelju izađu na izbore.
Istaknuo je kako je svima potrebno učiti i biti trajni učenici u Gospodinovoj školi, kako bi mogli učiti druge. "Bez našeg učenja i trajnog dijaloga s Njime postat ćemo samo 'tehnički' otac, majka, učitelj, ali nipošto nećemo biti istinski odgojitelji. Djeci i mladima potreban je bračni savez oca i majke, savez roditelja i učitelja, Crkve i društva, savez tehničkog znanja i životne mudrosti, vjere i razuma", rekao je.
Različitost u društvu treba biti bogatstvo zajedništva, a ne uzrok podjela i sukoba
Za hrvatsko društvo rekao je da sve teže uspijeva izgraditi zajedništvo u različitosti kako bi mu različitost bila bogatstvo zajedništva, a ne uzrok podjela i sukoba, budući da sve teže uspijeva uspostaviti savez između odgoja i obrazovanja, molitve i rada, posla i obitelji, osobnih interesa i općeg dobra, vjere i života.
Nadbiskup Barišić u propovijedi je podsjetio kako je upravo na današnji dan prije 40 godina započela nacionalna duhovna obnova i slavljenje trinaest stoljeća pokrštavanja Hrvata. "Upravo danas, pred četrdeset godina, 1976., započeli smo našu nacionalnu duhovnu obnovu s majkom Marijom, slaveći trinaest stoljeća pokrštenja Hrvata: od Solina preko Nina do Marije Bistrice", istaknuo je.
Dodao je kako su se Hrvati kroz stoljeća održali na "ovom nemirnom i kamenitom prostoru" jer su njihovi sveci i mučenici uvijek bili ohrabrenje i nadahnuće. "Svetost blaženog Alojzija Stepinca i njegovo mučeničko svjedočenje davalo je snagu našoj pšenici da je mogla rasti i dobar urod donositi, iako smo bili okruženi ovdje bodljikavom žicom, a posvuda opkoljeni bezbožnom ideologijom", rekao je Barišić.
Središnjem euharistijskom slavlju u Solinu prethodio je svečani ophod oko svetišta i procesija u kojoj je nošen Gospin kip.