FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IZBORI 2016. Petrov: Dajemo sedam uvjeta SDP-u i HDZ-u za suradnju s Mostom

SPLIT,  3. rujna 2016. (Hina) - Predsjednik Mosta Boži Petrov u subotu je na splitskoj Pjaci objavio sedam uvjeta SDP-u i HDZ-u, koje će, kako je rekao, trebati ispuniti u roku 30 dana nakon formiranja novog saziva Hrvatskog sabora žele li dobiti podršku Mosta za formiranje Vlade, istaknuvši da će Most nakon izbora dati mogućnost u pregovorima i SDP-u i HDZ-u.

 

 Uvjeti su, kako ih je nabrojao Petrov, demokratizacija hrvatskog političkog i izbornog sustav,  financiranje političkog sustava, proglašenje isključivog gospodarskog pojasa, izmjene ovršnog zakona, izmjene zakona o HRT-u,  zakon o plaćama u lokalnoj i područnoj samoupravi te ukidanje poreza na tvrtku.
 Istaknuo je da će Most nakon izbora dati mogućnost u pregovorima i jednoj i drugoj strani da iskažu interes jesu li spremni provoditi promjene.
 "Oni koji pokažu interes, pogotovu ovo što smo sada nabrojali, i za gospodarske smjernice koje tražimo iz gospodarskog programa, dobit će priliku da skupa s nama fomiraju Sabor, da konstituiraju Sabor. U idućih 30 dana ovo je popis (7 uvjeta), po kojem će oni moći pokazati da uistinu žele mijenjati Hrvatsku", izjavio je Petrov.

 Dodao je da "ako je to zadovoljeno" moći će se bez odugovlačenja formirati Vlada.
  Što se nas tiče, pregovori o ovome uopće neće trajati dugo, više će novinari boraviti pred vratima SDP-a i HDZ-a. Oni su ti koji trebaju odlučiti jesu li spremni. Sve smo ovo iznijeli prije izbora upravo zato kako nas ne bi mogli optužiti da mi na bilo kakav način manipuliramo. Sve smo dali transparetno. Ocjena o tome tko će forminari vladu donosit će se na temelju gospodarskog programa i njihove želje da zaista nešto odrade za Hrvatsku a ne po tome koliko tko dobije fotelja, izjavio je Petrov.

 Sedam Mostovih uvjeta

 Obrazlažući iscrpno sedam Mostovih uvjeta, Petrov je rekao da će demokratizacijom političkog i izbornog sustava postojati mogućnost da "tri kandidata" s izbornih lista idu preferencijalnim glasovanjem u Sabor a ne "samo jedan".
  "Također tražit će se da se izabere načelo po kojem osobe koje su počinile teška kaznena djela protiv službene dužnosti, propisana kaznenim zakonom, i zloporabe položaja i ovlasti ne mogu biti od strane političkih stranaka kandidirane na izborne liste," dodao je.
 Vezano za drugi Mostov uvjet financiranja političkih stranaka, Petrov je kazao kako će tražiti da "sprovedu u djelo smanjeno i transparentno financiranje stranaka, za što će biti potrebne izmjene zakona koje se mogu provesti u Saboru u prvih 30 dana nakon konstituiranja Sabora."
 Tumačeći treći uvjet - proglašenje isključivog gospodarskog pojasa, Petrov je istaknuo kako Most smatra da Hrvatska ima pravo pogotovu po mišljenju Europske unije iz 2013. godine,  "ukinuti ZERP i uvesti isključivi gospodarski pojas."
 "Smatramo kako je to zaštita nacionalnih interesa, da tek u tom trenutku pomorsko dobro kojim trebamo raspolagati možemo koristiti, pogotovu naši ribari," rekao je.
 Osvrćući se na četvrti uvjet, izmjene ovršnog zakona Petrov je rekao da se ovršenicima treba dati mogućnost da ne završe na ulici."
  "Isto tako smatramo da oni koji su nepošteni i nesavjesni rukovoditelji, trebaju biti kažnjeni, a također mi želimo smanjiti manipulacije na temelju lažnih isprava koje se daju kako bi se ovršile osobe," kazao je.
 Govoreći o petom uvjetu - izmjeni Zakona o HRT-u, Petrov smatra kako se pristojba treba smanjiti i iznositi maksimalno 65 kuna.
 "Ono što je najbitnije, ovrhu može provoditi HRT, jer HRT-u ne trebaju javni bilježnici, odvjetnička društva koja će uzimati milijune. Smatramo kako oni na HRT-u mogu imati svoj odjel u kojem će to napraviti, te u trenutku ako dođe do ovrhe, ona neće iznositi toliki financijski trošak za ovršenika, za osobu koja u tom trenutku nije platila pristojbu, kao što danas iznosi kada se uzimaju odvjetničke tvrtke kojima je HRT dao da ovršavaju ljude," rekao je.
 Glede šestog uvjeta, zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj samoupravi, Petrov je istaknuo da smatraju kako se 20 posto, koliko danas postoji mogućnost da se iz prihoda sveukupnih lokalnih i regionalnih uprava izdvaja za plaće uposlenika, može bez ikakvih problema smanjiti na 15 posto."  Po njegovom tumačenju, time će se smanjiti  broj ljudi koje su "stranke uhljebile," za ona mjesta koja nisu potrebna, primjerice tipa "voditelj protokola" u lokalnoj samoupravi od 5.000 stanovnika, ili tipa "pomoćnika tajnice" u  lokalnoj samoupravi od 10.000 stanovnika.
 Govoreći o sedmom uvjetu - ukidanju poreza na tvrtku, Petrov je rekao kako tu Most predlaže izmjene zakona o financiranju jedinica lokalne  i područne samouprave prema kojima bi se, kako je rekao, "ukinuo porez na mala i srednja poduzeća", da bi se izašlo  u susret poduzetnciima kako bi oni mogli lakše ulagati.
 Smatra da su sedam uvjeta Mosta "korak za svakog građanina u RH," te kako je to tek jedna dvadesetnina onoga što SDP i HDZ  govore da su spremni napraviti.

Petrov: Most  svojim uvjetima ne ucjenjuje nikoga, nismo ucjenjivači

 Petrov dodaje  kako ovo nisu nikakvi novi Mostovi uvjeti, nego je o njima pregovarano sa SDP-m i HDZ-o i prije prošlih parlametarnih izbora te da su se obje stranke slagale s takvim zamislima Mosta.
  Poručio  je da ovim uvjetima Most ne ucjenjuje nikoga.
 "Mogu nas nazvati ucjenjivačima, ali da postoji neki drugi model po kojem bi SDP i HDZ zaista nešto napravili u državi, vjerojatno bi koristili nešto drugo", dodao je

 

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙