ZAGREB, 3. kolovoza 2016. (Hina) - Kratki pregled zbivanja na XXVII. olimpijskim igrama održanima u Sydneyju od 15. rujna do 1. listopada 2000. prema službenim podacima MOO-a

- broj sudionika: 10.651 (4069 žena i 6582 muškaraca)

- olimpijska prisega sudaca: vaterpolski sudac Peter Kerr

- gradovi protukandidati: Peking, Berlin, Istanbul i Manchester

- novinari: 16.033 (5298 iz tiska i 10.735 iz elektronskih medija)

- volonteri: 46.967

Na Igrama je nastupilo 91 hrvatska sportaša koji su se natjecali u 12 sportova i osvojili zlatno odličje u dizanju utega i brončanu u veslanju. Zastavu na svečanom otvaranju nosio je stolnotenisač Zoran Primorac.

Prvu pojedinačnu zlatnu medalju za Hrvatsku osvojio je, već drugoga dana igara, dizač utega Nikolaj Pešalov. U kategoriji do 62 kg Pešalov je u trzaju podigao 150, a u izbačaju 175 kg, pa je s rezultatom od 325 kg postavio novi olimpijski i izjednačio svjetski rekord.

Brončanu medalju osvojili su hrvatski veslači u osmercu koji su u uzbudljivom finalnu ispred sebe pustili olimpijske pobjednike Britance i čamac Australije. U brončanom osmercu veslali su: Igor Francetić, Tihomir Franković, Tomislav Smoljanović, Nikša Skelin, Siniša Skelin, Krešimir Čuljak, Igor Boraska i Branimir Vujević, a kormilar je bio Silvijo Petriško.

Glavni događaji zbivali su se na atletskim i plivačkim borilištima. Atletskom stazom vladala je Amerikanka Marion Jones, koja je postala prvom atletičarkom u povijesti s pet medalja. Osvojila je tri zlatne i dvije brončane medalje. Zlatna je bila na 100 i 200 m, te u štafeti 4x400 metara. Bronca joj je pripala u skoku u dalj, te u štafeti 4x100 metara.

Na plivalištu se vodio snažan dvoboj između domaćeg ljubimca 17-godišnjeg Iana Thorpea i Nizozemca Pietera van den Hoogenbanda. Thorpe je uzeo zlato na 400 m slobodno, s novim svjetskim rekordom. Tome je dodao još dva zlata u štafetama 4x100 i 4x200 m slobodno, te srebro na 200 m slobodno

Hoogenband je, pak, slavio na 100 i 200 m slobodno, s tim da je na 200 m postavio svjetski rekord. Osvojio je još i dvije bronce - na 50 m slobodno te u štafeti 4x200 m slobodno.

Kod plivačica glavna zvijezda bila je Nizozemka Inge de Bruijn s tri zlata, jednim srebrom i svjetskim rekordom na 100 m leptir. Zlatna je bila na 50 i 100 m slobodno te 100 m leptir, a srebro je osvojila u štafeti 4x100 m slobodno.