"Kina odlučno podržava proces europske integracije i vjeruje da se razvoj EU-a neće prekinuti te želi stabilnu, naprednu i snažnu Europsku uniju", rekao je Li na summitu kineskih i europskih čelnika.
"To odgovara suradnji EU-a i Kine i također kineskim interesima", rekao je.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker i predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk doputovali su u utorak u Peking na dvodnevni summit Europske unije i Kine koji će, kako se očekuje, biti usredotočen na gospodarstvo.
Dvodnevni summit EU-Kina prvi je sastanak kineskih i europskih čelnika otkako su Britanci na referendumu 23. lipnja glasovali za izlazak iz EU-a.
Europski čelnici nastojali su ublažiti bojazni Kineza da bi Brexit mogao naštetiti njihovim gospodarskim odnosima i izazvati ekonomsku nestabilnost.
Predsjednik Europskog vijeća Donald Trump istaknuo je važnost poštivanja međunarodnih pravila kada je riječ o trgovini.
EU kritizira Kinu zbog nepravednih politika zaštite kineskih tvrtki, dok s druge strane uskraćuje pristup tržištu i jednaki tretman europskim tvrtkama. Kina te optužbe odbacuje.
Tusk je također skrenuo pozornost na "razlike u stajalištima" između Kine i EU-a kad je riječ o ljudskim pravima i vladavini prava.
"Naglašavam važnost koje za EU imaju medijske slobode, sloboda izražavanja, udruživanja i okupljanja, uključujući manjine", rekao je.
Kina tvrdi da su ljudska prava njezino unutarnje pitanje i da bi se druge države trebale suzdržati od izražavanja svojih mišljenja o tome.
Jedna od točaka dnevnog reda summita EU-Kina biti će proglašavanje Kine tržišnom ekonomijom, pitanje koje razmatra Europska unija. Takav status bi Kini ublažio neka ograničenja uvoza u EU, a planira ga steći ove godine na temelju članstva u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) u koju je ušla 2001. godine. Status tržišne ekonomije Kini bi olakšao dokazivanje da ne potkopavaju svjetsku konkurenciju subvencioniranjem svog izvoza.
Očekuje se da će se europski čelnici sastati s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom.