FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Energetski ciljevi EU-a moraju biti ambiciozniji, poručuju eurozastupnici

ZAGREB/STRASBOURG, 23. lipnja 2016. (Hina) - Cilj EU-a za energiju iz obnovljivih izvora, udio od 20 posto u ukupnoj potrošnji do 2020. godine, već je ostvarilo, ili će ga uskoro ostvariti, mnogo država članica EU-a, no druge države zaostaju i moraju učiniti više, kaže se u rezoluciji Europskog parlamenta usvojenoj u četvrtak. 

Kako bi se postigao cilj porasta energetske učinkovitosti od 20 posto do 2020. godine, države članice moraju u potpunosti primijeniti EU zakonodavstvo, kaže se u drugoj rezoluciji o napretku država po pitanju obnovljivih izvora energije, također usvojenoj u četvrtak, priopćio je Europski parlament (EP) na svojim internetskim stranicama.

"Tražimo od Komisije da osigura da europski i nacionalni ciljevi razvoja energije iz obnovljivih izvora ne ograničavaju jedni druge", rekao je izvjestitelj Markus Pieper (EPP, Njemačka).

"EU mora ostati predvodnik u razvoju energije iz obnovljivih izvora", rekla je izvjestiteljica za napredak država po tom pitanju Paloma Lopez Bermejo (GUE/NGL, Španjolska).

Povećanje energije iz obnovljivih izvora nakon 2020.

Učinkovito korištenje svih postojećih programa potpore i pristup kapitalu od presudne je važnosti za postizanje cilja od 20 posto energije iz obnovljivih izvora do 2020. godine, rekli su zastupnici su u rezoluciji u četvrtak. U tekst se podsjeća na to da je Parlament pozvao na postavljanje obvezujućih ciljeva za udio obnovljive energije u potrošnji od barem 30 posto do 2030. godine.

Provođenje zakonodavstva o energetskoj učinkovitosti

S druge strane cilj od 20 posto poboljšanja učinkovitosti ugrožen je ako se postojeće zakonodavstvo EU-a u državama članicama ne provede u potpunosti, kaže se u ocjeni Parlamenta o napretku zemalja u postizanju tih ciljeva.

Zastupnici ponovno traže da se za 2030. postavi cilj energetske učinkovitosti od 40 posto smatrajući da su "obvezujući zahtjevi ključni za postizanje maksimalne razine ambicije i napora" država članica.

Zastupnici žele bolji dogovor za potrošače

Samostalno stvaranje i samostalna potrošnja su temeljna prava, a nadolazeća revizija direktive o energiji iz obnovljivih izvora trebala bi predvidjeti mjere za promicanje i poticanje ulaganja u ta područja, rekli su zastupnici. Naglasili su i da bi bolje integrirano tržište moglo poduprijeti daljnji razvoj obnovljivih izvora i smanjenje troškova za potrošače.

Zastupnici pozivaju EU da više ulažu u informacijske i potpore programima u zemljama članicama koje bi mogle pomoći u podizanju sudjelovanja u sadašnjim lokalnim programima energetske učinkovitosti, te promicati novi tehnički razvoj u područjima kao što su radne tvari, rasvjeta, izolacija itd.

Potrošači imaju ključnu ulogu te je njihovo sudjelovanje bitno za postizanje ciljeva energetske učinkovitosti, na primjer: preuređenjem zgrada te programima centraliziranog grijanja i hlađenja i na individualnoj osnovi.

Rezolucija o energetskoj učinkovitosti prihvaćena je s 253 glasa za, 193 protiv i 4 suzdržana, a o obnovljivoj energiji s 444 glasa za, 103 protiv i 23 suzdržana. Preporuke će se ugraditi u nadolazeće zakonodavne prijedloge o energetskoj uniji EU, izvijestio je Europski parlament na svojim internetskim stranicama.

Procjene Komisije sugeriraju da će Belgija, Francuska, Luksemburg, Nizozemska, Španjolska i UK možda morati ojačati svoje politike i instrumente kako bi zadovoljili svoje ciljeve do 2020., a ni za Mađarsku i Poljsku nisu sigurni da će ih postići. Države članice koje su već ispunile ili će uskoro ispuniti svoje ciljeve do 2020. uključuju Bugarsku, Češku Republiku, Dansku, Estoniju, Hrvatsku, Italiju, Latviju, Litvu, Austriju, Rumunjsku, Finsku i Švedsku.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙