Država može puno toga učiniti, ali je važno da se sami pokrenemo kako bi nam EU prepoznala projekte, rekla je Tomašić, sudjelujući na okruglom stolu na temu „Demografskih aspekata iseljavanja iz Slavonije i Baranje“ zbog sve većeg odlaska mladih iz tih dijelova Hrvatske.
Tajnik Udruge Obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske (OPGH) Život Miroslav Kovač, govoreći o utjecaju loših poljoprivrednih politika na iseljavanje i osiromašivanje sela, naglasio je da Hrvatska nikada nije imala snažno postavljenu poljoprivrednu politiku unutar općih politika. Situaciju na selu opisao je apatičnom.
Podsjetio je kako politika zbivanja utječu na stanje na selu i poljoprivredi i da poljoprivredna proizvodnja trpi zbog velike neizvjesnosti. Naglasio je da politika u odnosu prema poljoprivredi mora biti jasna i definirana i odvijati se u određenim vremenskim rokovima.
Pedagog i sociolog sa osječkoga Filozofskog fakulteta dr. Zlatko Miliša osvrnuo se na odlazak mladih obitelji kao posljedicu izigrane generacije i strategije dužničkog ropstva, ocijenivši da je sada "fermentiralo desetljećima nakupljeno nezadovoljstvo mladih koji se odlučuju na iseljavanje", što je nazvao jednim vidom njihova prosvjeda.
Također je istaknuo da Hrvatska nažalost nema demografsku politiku, a koja treba biti temelj sveukupnog razvoja gospodarstva i društva.