FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zagreb: Besplatni pregledi madeža u nedjelju na Jarunu

ZAGREB, 2. lipnja 2016. (Hina) - Pročelnica zagrebačkog Gradskog ureda za zdravstvo Mirna Šitum pozvala je u četvrtak Zagrepčane na preventivni besplatni pregled madeža bez uputnice, koji će se održati u nedjelju od 10 do 18 sati na malom jarunskom jezeru kod kluba Aquarius, u okviru javno-preventivnog zdravstvenog projekta ranog otkrivanja melanoma i ostalih zloćudnih tumora kože pod nazivom "Djeluj sada".   

 Šitum je na konferenciji za novinare u Gradskoj upravi rekla da će građane na Jarunu, pod njezinim vodstvom, pregledavati 30-ak liječnika volontera različitih specijalnosti. Za građane je organizirano i stručno savjetovanje o zaštiti od sunca, dobit će informativne brošure, a moći će i testirati proizvode za zaštitu od sunca. Za djecu su organizirane radionice, igre i natjecanja. 

 Istaknula je kako taj tradicionalni gradski javnozdravstveni projekt, kojeg provode dermatolozi te liječnici onkolozi, ima za cilj podizanje svijesti o raku kože, kako bi pacijenti na vrijeme i u što ranijem stadiju prepoznali sumnjive promjene na koži. Madeži su sasvim uobičajena pojava, međutim, osim dobroćudnih na koži se mogu pojaviti i zloćudne izrasline. Prednost raka kože u usporedbi s ostalim tumorima jest upravo mogućnost uočavanja na vrijeme, a redovitim pregledavanjem kože i otkrivanjem sumnjivih promjena u najranijoj fazi, mogućnost izlječenja je gotovo sto posto. Šitum je rekla kako ih u Hrvatskoj još uvijek zabrinjava što se melanom najčešće otkrije tek u uznapredovaloj fazi kada su izgledi za izlječenje manji, pa je edukacija o toj bolesti od iznimnog značaja. Prema broju novooboljelih, Hrvatska je u sredini u Europi, ali prema broju umrlih je među najlošijim zemljama. 

 Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, dva do tri milijuna ljudi godišnje oboli od nekog oblika zloćudnog tumora kože, 132.000 ih oboli od melanoma od kojih godišnje umire 41.000. U svijetu, ovisno o zemljopisnim područjima, broj novooboljelih raste između tri i sedam posto godišnje.

 Predsjednica Udruge "Zdravi pod suncem" Sanja Poduje rekla je da se u Hrvatskoj, prema podacima Registra za rak, od 1988. do 2008. učestalost malignog melanoma povećala za 149 posto za muškarce i 130 posto za žene, a smrtnost od melanoma za 50 posto. Istaknula je kako prema posljednjim podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za 2013., najveća incidencija melanoma je u dobnoj skupini od 70 do 74 godine. Ukupan broj novooboljelih bolesnika s melanomom tijekom 2013. je 527, odnosno 249 žena i 278 muškaraca. Ukupna incidencija melanoma 2013. je 12,3 posto, 13,5 posto za muškarce, a 11,2 posto za žene (broj novooboljelih na 100.000 stanovnika).

 Zahvaljujući javnopreventivnim akcijama najveći broj melanoma je lokaliziran (48,5 posto oboljelih). Metastaze u regionalne limfne čvorove ima 15,2 posto, a udaljene metastaze 7,3 posto oboljelih. Poduje je rekla kako nažalost, za 33,6 posto oboljelih nema podataka. Od melanoma najčešće obolijevaju osobe u dobi između 40. i 60. godine starosti, iako se bilježi porast oboljelih i u dječjoj i adolescentnoj dobi. Izloženost ultraljubičastim zrakama smatra se glavnim rizičnim čimbenikom u razvoju svih zloćudnih tumora kože, pa tako i melanoma. Poduje je upozorila i na štetnost solarija te tretmana noktiju kod kojeg se koriste UV lampe.  

 Ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba Dubravko Huljev rekao je kako se 2015., od broja izvršenih intervencija tijekom ljetnog razdoblja oko pet do 15 posto intervencija može povezati sa utjecajem vrućine na bolesnike, a to iznosi prosječno oko šest intervencija dnevno, pa sve do 15-ak intervencija tijekom pojačanog toplinskog vala.  Istaknuo je kako se pacijenti sa kroničnim bolestima moraju redovito javljati obiteljskom liječniku, redovito uzimati propisane lijekove te ne izlaziti na otvoreno između 10 i 17 sati, a svima je, posebno starijima preporučio da za vrijeme vrućina i toplinskih valova piju puno tekućine i izbjegavaju izlazak u najtoplijem dijelu dana. Preporučio je i tuširanje u mlakoj vodi, te da se jede češće, male obroke, ne pije alkohol i napitci sa previše kofeina ili šećera, nosi lagana odjeća i zaštiti glava šeširom ili kapom. 

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙