Od umjetnika predstavljenih izložbom njih 35 odabrano je među ukupno 172 prijavljena na natječaj MSU-a i T-Hrvatskog Telekoma za otkup djela hrvatske suvremene umjetnosti, a natječu se za ukupno četiri nagrade, od kojih su otkupne čak tri: prva je u vrijednosti od 50 tisuća kuna, drugonagrađeni rad dobiva 45 tisuća kuna, trećenagrađeni 40 tisuća kuna, a otkupljeni radovi postaju dijelom zbirke T-HT@MSU. Dodjeljuje se i nagrada publike, koja dobitniku donosi deset tisuća kuna.
U službenom dijelu otvorenja nazočne je pozdravila ravnateljica MSU-a i predsjednica stručnog nagradnog povjerenstva Snježana Pintarić, koja je zahvalila svima koji su sudjelovali u organizaciji, realizaciji i žiriranju izložbe, kao i samim umjetnicima koji su se prijavili na natječaj "i tako pokazali da vjeruju u tu sad već devetogodišnju tradiciju".
"Ta je izložba prerasla u jedan dobar pregled izvrsne umjetničke produkcije u Hrvatskoj u kojoj su prisutne različite generacije umjetnika koje zajedno rade na sceni, a tako su tu i okupljene. Također, ta je izložba i ogledalo našeg vremena jer sadrži jako puno radova koji tematiziraju stvarnost koja nas okružuje", dodala je Pintarić.
Okupljene je pozdravio i predsjednik uprave sponzora nagrade Hrvatskog Telekoma Davor Tomašković, koji je kazao kako je ponosan na suradnju te tvrtke i zagrebačkog MSU-a, koja traje već devet godina, a "izraz je naše društvene odgovornosti".
Pregled suvremene umjetničke produkcije počeo performansima
Izložba će do 26. ožujka predstaviti djela 35 umjetnika koji su prošli žiriranje međunarodnog žirija, te radove troje pozvanih umjetnika, Jelene Blagović, Igora Eškinje i Gorana Petercola.
I ove je godine značajan broj odabranih radova u fotografskom mediju, potom slijede multimedijalne i video instalacije, objekti, filmovi, slikarstvo, grafika, crtež i performans, a svoju će recentnu produkciju predstaviti umjetnici Jelena Blagović, Stanko Herceg, Davor Konjikušić, Bojan Mrđenović, Branko Pašić, Marina Paulenka i Borko Vukosav, Neven Petrović, Ivan Posavec, Mirjana Vodopija, Željko Kipke, Vladislav Knežević, Ana Kovačić, Nina Kurtela, Vesna Mačković, Ljiljana Mihaljević, Nadija Mustapić, Neli Ružić, Danijel Šuljić, Željko Badurina, Nina Bešlić, Miran Blažek, Tanja Dabo, Zlatko Kozina, Božica Dea Matasić, Predrag Pavić, Maja Rožman, Marko Vojnić, Dino Zrnec, Ivan Dujmušić, Igor Eškinja, Luka Kedžo, Goran Petercol, Viktor Popović, Lada Sega, Lana Stojićević, Josipa Štefanec, Marko Tadić i Ana Vivoda.
Otvorenje su u četvrtak u MSU-u obilježila dva performansa uživo: u video-performansu "The Route/Put" umjetnica Ljiljana Mihaljević pozicionira tijelo u središte crteža dječje igre 'školica' na tlu u formi zatvorenog kruga u kojemu se bez prestanka ponavljaju polja označena brojevima od 1 do 7. Školica pri tom ne predstavlja dječju igru već traumatičan put do krajnjih fizičkih granica izdržljivosti i metaforičkog unutarnjeg odrastanja čovjeka.
Tanja Dabo u svojem se radu "Nelagoda, tjeskoba" bavi teškim osjećajima koji je progone kad o sebi razmišlja kao o umjetnici, a sam rad – koji se sastoji od ispisivanja teksta na zidu izložbenog prostora – svojevrstan je umjetničin povratak umjetnosti u kojemu joj tekst služi kao alat za izazivanje imaginacije kod gledatelja.
Stručno povjerenstvo, koje su, uz Pintarić, činili kustos Office for Art iz Berlina Rainald Schumacher, nezavisni kustos iz Milana Marco Scotini, fotografkinja Sandra Vitaljić sa zagrebačke Akademije dramske umjetnosti, te muzejska savjetnica Nataša Ivančević, pomoćnica ravnateljice i voditeljica Odjela zbirki i Zbirke skulptura MSU-a, odlučivat će i o nagradama, čiji će dobitnici biti objavljeni zadnjega dana izložbe.