U svim županijskim povjerenstvima koje je do sada obišao postoji problem nedovoljnog broja liječnika, što će u budućnosti odrediti perspektivu zdravstvenog sustava. Vrlo je ozbiljna situacija u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, gdje bi za normalno funkcioniranje tamošnje bolnice trebalo 120 liječnika specijalista, a trenutno ih ima 85 s tendencijom daljnjeg odlaska.
Kao preporuke za sprječavanje daljnjeg urušavanja zdravstvenog sustava Goluža je naveo poboljšanje uvjeta rada u bolnicama, jer primarni razlog odlaska liječnika iz domaćeg zdravstvenog sustava nije isključivo financijske naravi, već su liječnici nezadovoljni svojim položajem u društvu, uvjetima rada, te mogućnostima ostvarivanja svojih profesionalnih ambicija i napredovanja u struci.
Moguće je donijeti određene mjere, koje državu ne bi koštale ni kunu, a unaprijedile bi položaj liječnika, tvrdi on. "Svjesni smo situacije u Hrvatskoj, ne inzistiramo na rješenjima koja bi donijela materijalnu dobit liječnicima, ali smatramo da postoje rješenja koja bi unaprijedila naš društveni položaj, a to je prije svega donošenje strukovnog kolektivnog ugovora za liječnike, jer držimo neprimjerenim da o našim radnim pravima odlučuju sindikalni predstavnici nezdravstvenih radnika u zdravstvu", poručio je Goluža.
Komentirajući nedavni slučaj vinkovačkog ginekologa Nikole Kolaka, za kojeg je utvrđeno da nije na stručan način vodio porod rodilje čije je dijete rođeno mrtvo, Goluža je novinarima rekao da se "u vinkovačkoj bolnici dogodila tragedija", a Ministarstvo zdravlja je pravovremeno reagiralo i uputilo inspekciju koja je utvrdila okolnosti nesretnog događaja.
"Inspekcija je proslijedila nalaz HLK-u koji će postupiti prema proceduri. Sazvat će se Povjerenstvo za stručna pitanja i stručni nadzor i, ovisno o njihovu stavu, pokrenut će se adekvatni postupak pred nadležnim tijelima Komore", poručio je Goluža. Najavio je da će se sjednica Povjerenstva održati 24. ožujka.