"Danas slavimo žene. Slavimo njihovu ulogu u društvu, na poslu, u našim obiteljima i životima. Prisjećamo se i njihove patnje, nedaća i nepravde, koje su za mnoge žene još uvijek stvarnost. Isto tako je istina i da moramo promicati ravnopravnost spolova ne samo danas, na Međunarodni dan žena, nego svaki dan", kaže se u izjavi.
Komisija ističe da se Europska unija od samih svojih početaka zauzimala za ravnopravnost spolova kako u okvirima svojih granica tako i širom planeta. "Ponosni smo na ono što smo do sada postigli. Sve više žena u Europskoj uniji i izvan nje ima jednake mogućnosti na području rada, a žene su i lideri na svakom području, bilo da je riječ o gospodarstvu, politici ili obrazovanju", ističe.
"Nužno je da nastavimo ulagati napore da ravnopravnost žena i muškaraca ugradimo jednako u sve naše javne politike, u svakoj zemlji članici i u zemljama sa kojima surađujemo. Mi u Komisiji nastavit ćemo se isto tako snažno zauzimati za ravnopravnost spolova", dodaje, upozoravajući da žene još uvijek imaju u prosjeku 16 posto manja primanja od muškaraca za svaki radni sat, čine manje od četvrtine članova uprava poduzeća, a trećina ih radi pola radnog vremena, u prvom redu zbog toga što odgovornost za odgoj djece ne dijele ravnopravno sa muškarcima.
"Europska unija se neumorno bori protiv seksizma, diskriminacije, rodno uvjetovanog nasilja i nejednakosti", ističe Komisija, podsjećajući na nedavno usvojene europske zakone koji osiguravaju prava žrtava, bave se problemom trgovine ljudima i promiču jednak tretman.
Ove godine inicijative obuhvaćaju rješavanje problema ravnoteže između života i rada roditelja i sudjelovanje žena na tržištu rada. Uz to, Komisija je upravo podnijela prijedlog za ratifikaciju Istanbulske konvencije o borbi protiv nasilja nad ženama. Europska komisija se isto tako zauzima za provedbu nove Agende Ujedinjenih naroda za održivi razvoj do 2030. i njezine ciljeve održivog razvoja, koji uključuju snažno zauzimanje za unapređenje ravnopravnosti spolova i osnaživanje žena i djece širom svijeta. U humanitarnim krizama, kao što je aktualna izbjeglička kriza, Europska unija nastoji osigurati da njezina humanitarna pomoć odgovori na posebne rodne potrebe, a naročito na ranjivost žena migranata.
"Poduzimamo korake za osnaživanje žena, tako da se one bore za svoja prava i jednak pristup ekonomskim resursima, kao i za eliminaciju svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama, naročito trgovine ljudima, obrezivanja žena i ranog ili prisilnog stupanja u brak", ističe Komisija.
"Žene kao ključni nosioci i pokretači održivog razvoja i održivog mira imaju izuzetno važnu ulogu u svijetu teško pogođenom sukobima i nejednakostima. Danas i svakog drugog dana, zauzimamo se zajedno za gradnju svijeta u kome će naše kćeri i sinovi imati jednake mogućnosti. Kad je riječ o snovima, kada je riječ o ciljevima, spol se nikada ne smije smatrati preprekom", poručuje Komisija.
Zajedničku izjavu potpisali su prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans, potpredsjednica za proračun i ljudske resurse Kristalina Georgieva, povjerenik za migracije, unutrašnje poslove i građanstvo Dimitris Avramopoulos, povjerenica za pravosuđe, potrošače i ravnopravnost polova Vera Jourova, povjerenica za zapošljavanje, socijalna pitanja, vještine i mobilnost radne snage Marianne Thyssen, visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku/potpredsjednica Komisije Federica Mogherini, povjerenik za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johannes Hahn, povjerenik za međunarodnu suradnju i razvoj Neven Mimica i povjerenik za humanitarnu pomoć i upravljanje krizama Christos Stylianides.
Europska komisija objavila je u prosincu 2015. radni program za rodnu ravnopravnost do 2019. u kojem je odredila pet prioriteta: povećanje sudjelovanja žena na tržištu rada i jednaka ekonomska neovisnost; smanjenje razlike u primanjima i mirovinama između žena i muškaraca i suzbijanje siromaštva među ženama; promicanje jednakosti između žena i muškaraca u procesu donošenja odluka; suzbijanje rodno uvjetovanog nasilja, zaštita i pomoć žrtvama te promicanje rodne ravnopravnosti prava žena širom svijeta.