Prijedlozima će se definirati jasna pravila o mjerodavnom pravu u slučaju razvoda ili rastave, čime će se okončati slučajevi paralelnih i ponekad proturječnih postupaka u raznim državama članicama, primjerice o nekretninama i bankovnim računima. Pravna situacija međunarodnih parova bit će na taj način jasnija.
Budući da nije bilo moguće postići jednoglasan dogovor svih 28 država članica o prijedlogu koji je prvotno iznesen 2011., Komisija i 17 država članica koje se žele priključiti inicijativi (uključujući Hrvatsku) rad će nastaviti u okviru postupka pojačane suradnje. One čine 67 posto europskog stanovništva i u njima živi većina međunarodnih parova koji žive u EU.
"Ovime se želi dati sigurnost tisućama europskih parova, bilo vjenčanih ili registriranih partnera, u pogledu onoga što će dogoditi njima i njihovim obiteljima ako njihov san o zajedničkom životu ne uspije", rekao je potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans.
"U slučaju razvoda ili smrti partnera, životi 16 milijuna međunarodnih parova mogu postati još teži zbog složenih administrativnih procedura i nejasnih pravnih situacija. Što će se dogoditi s mojom kućom ako se razvedem i ako je moj supružnik druge nacionalnosti? Kojem se sudu trebam obratiti?", kazala je europska povjerenica za pravosuđe Vera Jourova.
"Nova predložena pravila donijet će pravnu jasnoću i pojednostaviti složeni proces podjele zajedničke imovine neovisno o tome gdje se nalazila. To će olakšati živote parova na koje se to odnosi i pomoći im da uštede oko 400 milijuna eura na godinu dodatnih troškova", dodala je.
U inicijativi uz Hrvatsku sudjeluju Švedska, Belgija, Grčka, Slovenija, Španjolska, Francuska, Portugal, Italija, Malta, Luksemburg, Njemačka, Češka, Nizozemska, Austrija, Bugarska i Finska. Države koje ne žele u tome sudjelovati nastavit će primjenjivati svoje nacionalne propise u tim pitanjima.
Pojačana suradnja omogućuje skupini od najmanje devet država članica da provedu određene mjere ako se svih 28 država članica ne može dogovoriti. Ostale im se mogu pridružiti kada to požele.
U EU živi oko 16 milijuna međunarodnih parova. Od 2,4 milijuna novih brakova sklopljenih 2007., 13 posto (310.000) imalo je međunarodni karakter. Isto tako, 41.000 od 211.000 registriranih partnerstava u EU 2007. imalo je međunarodnu dimenziju. Paralelni pravni postupci u različitim zemljama, složeni slučajevi i prateći troškovi procjenjuju se na gotovo 1,1 milijarda eura na godinu.