FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predstavljen projekt "Podrška studentima s invaliditetom"

ZAGREB, 23. veljače 2016. (Hina) - Unatoč velikom broju studenata s invaliditetom koji pohađaju hrvatske fakultete još uvijek nije razvijen kvalitetan i funkcionalan sustav podrške, rečeno je u utorak na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen projekt "Podrška studentima s invaliditetom".

Podrške na razini sveučilišta i fakulteta su često manjkave i ne mogu funkcionirati bez pomoći civilnog društva, a udruge ne mogu pružiti svu potrebnu podršku. Problem je nedostatak komunikacije i suradnje na razini institucija i organizacija koje sustavno rade i pomažu studentima s invaliditetom, ne samo u Zagrebu već i u cijeloj Hrvatskoj, upozorila je predsjednica udruge "Zamisli" Svjetlana Marijon.

Kroz projekt koji provodi udruga "Zamisli" u suradnji s pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom i studentskim pravobraniteljem Sveučilišta u Zagrebu želi se spojiti donositelje odluka, studente s invaliditetom i one koji organiziraju podršku, a ne dolaze iz sustava obrazovanja (udruge ili same obitelji) da komuniciraju na jednom mjestu.

Projekt "Podrška studentima s invaliditetom" počeo je 1. siječnja, trajat će do 31. listopada, a financiran je sredstvima programa Europske unije Erasmus+.

U sklopu desetomjesečnog projekta bit će održani sastanci mladih i predstavnika medija u Zagrebu, Koprivnici, Osijeku, Rijeci, Splitu i Zadru. Na kraju će 15. lipnja u Hrvatskom saboru široj javnosti biti predstavljeni zaključci sa sastanaka te rezultati istraživanja o postojećim sustavima podrške studentima s invaliditetom u Hrvatskoj među samim mladima, te predstavnicima relevantnih institucija putem fokus grupa i internet upitnika.

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak podsjetila je da je Rektorski zbor 2013. godine prihvatio minimalne standarde pristupačnosti za studente s invaliditetom, no sveučilišta ih neujednačeno provode jer "nisu jasno prepoznali koji su to standardi i na koji način studentima s invaliditetom treba olakšati studiranje i pružiti adekvatnu podršku".

Pravobraniteljstvo će učiniti sve da studenti s invaliditetombez obzira u kojem dijelu Hrvatske odluče studirati, mogu dobiti svu potrebnu podršku, koja treba biti ujednačena kako sve osobe s invaliditetom više ne bi bile fokusirane na Zagreb, Split i Osijek, već i na sveučilišta u drugim gradovima, naglasila je Slonjšak.

U interesu je Hrvatske da što više osoba s invaliditetom studira i postane visokoobrazovano, rekla je Slonjšak i izrazila nadu da će postotak od 0,03 posto studenata s invaliditetom uključenih u visoko obrazovanje uskoro biti znatno veći.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙