Zastupnici su skupili natpolovičnu većinu od 388 potpisa s kojima su osigurali donošenje službene deklaracije o doniranju neprodane hrane dobrotvornim organizacijama, izvijestio je u srijedu osječki ured zastupnice Borzan.
U priopćenju za javnost ističe se kako je inicijativa pokrenuta u trenutku kad siromaštvo prijeti svakom četvrtom Europljaninu, što je ukupno 125 milijuna ljudi, a na godinu u Europskoj uniji na smeću završi 89 milijuna tona neprodane hrane dok europske regulative i direktive o sigurnosti, trgovanju i prodaji hrane odvraćaju trgovce i proizvođače od njezina doniranja.
"Zbog naših potrošačkih navika i propisa, supermarketi veliki broj neprodanih prehrambenih proizvoda povlače iz prodaje i uništavaju. To se posebno odnosi na proizvode kojima istječe rok, artikle koji su ostali nakon privremenih akcija te na voće i povrće čiji se izgled ne smatra standardnim", poručila je zastupnica Borzan.
Podsjetila je kako su neke države članice Europske unije, među kojima i Hrvatska, "kreativnim tumačenjem europskih propisa uspjele donijeti nacionalne procedure za doniranje hrane" te da bi Europska komisija, umjesto toga, "morala olakšati njezino doniranje na razini cijele Europske unije".
Napomenula je kako se deklaracijom od Europske komisije traži da se izradi svojevrsni "vodič za države članice kojim se objašnjava kako urediti doniranje hrane uz poštovanje europskih zakona" te - ako to nije moguće - promjenu spornih zakonskih odredaba.
"Dok se to ne riješi, u najrazvijenijem dijelu svijeta imat ćemo gladne ljude, bacati hranu i kažnjavati darežljivost", upozorila je zastupnica Borzan.