FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IRB: Preko centra izvrsnosti do novih lijekova iz bioaktivnih spojeva iz Jadrana

ZAGREB, 11. prosinca 2015. (Hina) - Znanstveni centar izvrsnosti (ZCI) Bioprospecting mora - BioProCro, koji vodi Institut Ruđera Boškovića (IRB), bavit će se i istraživanjima biološki aktivnih molekula iz morskih organizama, a cilj toga istraživanja je razvoj novih lijekova iz bioaktivnih spojeva iz Jadrana.

Bioprospecting mora - BioProCro proglasio je u petak na svečanosti u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta ministar Vedran Mornar Znanstvenim centrom izvrsnosti (ZCI) , uz još pet centara koji su dobili potvrdu o izvrsnosti. Partneri IRB-u u tome centru su sveučilišta u Osijeku, Rijeci, Splitu i Zagrebu, a od ukupno šest proglašenih centara IRB je, osim što je voditelj jednoga, partner u još tri centra izvrsnosti, priopćio je Ured za odnose s javnošću IRB-a.

Objašnjava se da Centar izvrsnosti BioProCro ujedinjuje međunarodno priznate istraživačke grupe u području biotehnologije, kemije, farmakologije, mikrobiologije, procesnog inženjerstva i ekologije s Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, Prehrambeno-biotehnološkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Kemijsko-tehnološkoga fakulteta Sveučilišta u Splitu te Prehrambeno-tehnološkoga fakulteta Sveučilišta u Osijeku.

Navode se i riječi voditeljice ZCI-ja BioProCro dr. Rozelindre Čož-Rakovac kako "sve istraživačke grupe koje su se okupile u centru su i pojedinačno znanstveno izvrsne, međutim nisu dovoljno velike, niti imaju sve potrebne resurse kako bi same provele ovako opsežna istraživanja i konkurirale nekim od vodećih grupa u Europskom istraživačkom prostoru, poglavito na natječajima za sredstva iz EU fondova".

Centar provodi istraživanja koja su u fokusu međunarodne znanstvene zajednice, pogotovo u Europskoj uniji, gdje su znanstvenici koji rade na ovom području 'plave biotehnologije' fokusirani upravo na 'bioprospecting', odnosno izvlačenje biološki aktivnih molekula iz morskih organizama, ističe se.

Pomoćnik ravnatelja za suradnju s gospodarstvom IRB-a i izvršni voditelj centra dr. Marin Roje objasnio je kako su predviđene vrste organizama koje znanstvenici žele skenirati na početku, a to su već poznate vrste poput žarnjaka, plaštenjaka, beskralješnjaka i morskih bakterija za koje je poznato da su bogati biološki aktivnim spojevima. Istaknuo je kako će zadatak znanstvenika biti otkriti nove entitete, odnosno nove molekule, te kada se jednom odredi njihova struktura i biološka aktivnost, doraditi ih tako da ih se derivatizira ne bi li postigli još veću aktivnost.

Kada je pak riječ o komercijalnom potencijalu istraživanja ističe se kako je taj potencijal jak s obzirom da se posljednjih godina farmaceutska industrija u nedostatku novih lijekova znatno orijentirala prema istraživanjima mora i to upravo zbog izrazite bioaktivnosti molekula koje dolaze iz morskih organizama.

Roje je kao možda najbolji primjer takve primjene spomenuo nedavno odobren lijek u EU za liječenje sarkoma mekih tkiva koji je razvijen zahvaljujući istraživanjima biološke aktivnosti molekula iz jednoga karipskog plaštenjaka. Plaštenjaci su, dodao je, posebna vrsta morskih organizama koji zaista vrve biološki aktivnim spojevima i podsjetio kako je riječ o uspješnom primjeru bioprospectinga koji je krenuo još davnih '70-ih godina, ali je, s obzirom da tada analitička tehnologija nije bila na današnjem nivou, trebalo čekati skoro tri desetljeća ne bi li se od inicijalne dokazane aktivnosti molekula došlo do konačnoga lijeka kakvog imamo danas. Takva vrsta primjene u farmaceutskoj industriji jedan je od ciljeva istraživanja našeg centra, zaključio je dr. Roje.


VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙