FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Tusk: dogovor s Velikom Britanijom bit će "jako težak"

ZAGREB, 13. studenoga 2015. (Hina) - Dogovor o britanskim prijedlozima za reformu EU-a bit će "jako, jako težak", rekao je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, prenosi BBC.

U prvom komentaru otkako mu je britanski premijer David Cameron uputio pismo sa svojim prijedlozima, Tusk je kazao da ne postoje jamstva da će dogovor biti postignut u prosincu.

"Moram reći da će postizanje dogovora biti doista teško", rekao je.

Pregovori s drugim državama članicama počet će idući tjedan.

Tusk je to kazao u četvrtak na izvanrednom summitu EU-a o migraciji na Malti, na kojem Cameron nije bio nazočan zbog posjeta indijskog premijera Narendre Modija Velikoj Britaniji.

Loš tajming

"Njihovi zahtjevi su teški i zato mi je to tako zanimljivo, ali moram reći da će biti doista teško postići dogovor i, budite sigurni, nema jamstva da to možemo postići do prosinca", rekao je.

Govoreći za BBC, francuska ministrica za digitalni razvoj Axelle Lemaire rekla je da "ne postoji volja, barem u kratkom roku" da se mijenjaju europski ugovori kako bi se ispunio britanski zahtjev da se ograniče socijalna prava novopridošlih građana iz drugih država članica.

"To je nešto što za francusku vladu nije razumno.... Postavlja se pitanje je li legalno i je li dobro to tražiti u ovom trenutku, a tajming vjerojatno nije baš dobar", kazala je.

Lemaire je također izrazila dvojbe u pogledu prijedloga da se Veliku Britaniju izuzme iz "sve tješnje unije", pitajući se što to zapravo znači.

"Ako se ide prema protokolu poput onih koje smo potpisali s Danskom i Irskom, o tome se može razgovarati."

"Ali ako je riječ o potpunom preispitivanju smisla originalnih ugovora, to vjerojatno nije nešto o čemu bismo se mogli dogovoriti", kazala je.

To je to?

Cameron je u utorak iznio četiri ključna zahtjeva. Datum održavanja referenduma neće objaviti dok ne postigne dogovor s europskim čelnicima. Krajnji rok je kraj 2017.

Cameron traži zaštitu jedinstvenog tržišta za Veliku Britaniju i druge države koje nisu članice eurozone; jačanje konkurentnosti kroz smanjenje birokratskog opterećenja; izuzimanje Britanije iz "sve tješnje unije" i jačanje uloge nacionalnih parlamenata te ograničavanje pristupa migranata iz drugih članica EU-a nekim socijalnim potporama kao što su porezne olakšice.

Ako to dobije, spreman je voditi kampanju za ostanak zemlje u Uniji.

Cameron je odbacio kritike bivšeg konzervativnog ministra financija, lorda Lawsona, koji je ocijenio da su ta četiri zahtjeva "razočaravajuće neambiciozna". Istaknuo je da zahtjevi odražavaju ono što britanski narod želi i da bi bili "dobri za Britaniju i EU". "To je moguća misija i trebat će puno raditi da se to postigne", rekao je.

Neki konzervativni euroskeptici su ga čak ismijali, a konzervativni zastupnik Bernard Jenkin iznenadio je kolege pitanjem "To je to?".

Bivši konzervativni ministar John Redwood smatra da bi Cameron trebao tražiti "mnogo više" te da ništa u njegovim zahtjevima ne sugerira da će Britanija dobiti "zaštitu kakva joj je potrebna" od europskih zakona.

"Nije riječ o granicama i migraciji, nego o mnogo više toga", rekao je. "Riječ je o tome tko vlada."

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙