Nova pravila, prvi odgovor na europsku građansku inicijativu Right2Water, omogućit će državama članicama veću fleksibilnost u kontroli kvalitete vode za piće na gotovo 100.000 vodocrpilišta u Europi. To će omogućiti fokusiranije praćenje kvalitete vode, na osnovi rizika, osiguravajući pritom punu zaštitu javnog zdravlja.
"Visokokvalitetna, sigurna voda za piće ključna je za ljudsku dobrobit i javno zdravlje, pa moramo osigurati visoke standarde u cijeloj Uniji. Ovaj novi sustav praćenja i kontrole omogućuje nam smanjenje nepotrebnih analiza i koncentraciju na kontrole koje su doista važne", rekao je europski povjerenik za okoliš Karmenu Vella.
Ovaj amandman na Direktivu o pitkoj vodi (1998.) odgovor je na pozive građana i Europskog parlamenta da se prilagodi europsko zakonodavstvo kako bi se osigurala bolja, pravedna i sveobuhvatna opskrba vodom.
Državama članicama omogućuje bolju provedbu europskih pravila jer uklanja nepotrebna opterećenja.
Članice sada mogu odlučiti, na osnovi procjene rizika, koje će parametre pratiti s obzirom na to da kod nekih vodocrpilišta ne postoji rizik pronalaska opasnih tvari. Mogu također odlučiti hoće li povećati ili smanjiti učestalost uzimanja uzoraka vode s vodocrpilišta, kao i proširiti popis tvari koje će pratiti u slučaju postojanja rizika za javno zdravlje.
Države članice imaju dvije godine za primjenu novih odredbi.