FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Za izbjegličke kvote 58 posto Slovenaca, 42 posto protiv

LJUBLJANA, 15. rujna 2015.(Hina) - Europski sustav obvezujućih kvota za prihvat izbjeglica poduprlo bi 58 posto Slovenaca, a 42 posto se s time ne slaže, pokazala je u utorak objavljena anketa koju je u jeku izbjegličke i migrantske krize provela agencija Episcenter.

Oni koji se slažu s uvođenjem kvota najčešće, u skoro 80 posto slučajeva, kao glavni razlog zašto tako misle navode da izbjeglicama treba pomoći i da kvote odražavaju solidarnost u preraspodjeli tereta među europskim državama. Među onima koji su protiv kvota, trećina je kao svoj razlog navela da Slovenija ne zna brinuti ni za svoje državljane kojima je potrebna pomoć, a 22 posto da države u Europi trebaju same odlučiti koliko izbjeglica i migranata mogu primiti.

Da bi u svoj dom bili spremni prihvatiti izbjeglice iz Sirije izjavila je trećina ispitanika, a 15 posto ih se zbog migrantske i izbjegličke krize osjeća ugroženima, pokazalo je ispitivanje.

Slovenija je u ponedjeljak na sastanku ministara unutarnjih poslova Europske unije "načelno" pristala na primanje 631 izbjeglice od njih 120.000 koji su sada u Grčkoj, Italiji i Mađarskoj, ali je protiv obvezujućih kvota za preraspoređivanje ostalih i onih koji bi tek mogli doći u Europsku uniju.

"Za nas je primanje 631 izbjeglice prihvatljivo, ali u budućim imigracijskim programima želimo da se uvaže naša integracijska sposobnost, sigurnosne prilike i trenutačni migracijski pritisak", kazala je tom prilikom slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar.

Slovenija se zadnjih dana priprema za eventualni nekontrolirani val izbjeglica zbog pooštrenja mjera na srbijansko-mađarskoj granici, što bi migrantske kanale moglo preusmjeriti na Hrvatsku i Sloveniju, ali za sada ne predviđa moguću suspenziju otvorene schengenske granice prema Mađarskoj, osim pooštrenih kontrola, a mogućem razvoju događaja koordinira se s Hrvatskom i Mađarskom.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙