FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Medicinske sestre podnijele ustavnu tužbu jer ne mogu raditi samostalno u inozemstvu

ZAGREB, 30. srpnja 2015. (Hina) - Inicijativa medicinskih sestara-medicinskih tehničara podnijela je u četvrtak ustavnu tužbu radi zaštite dostojanstva i radne osobnosti smatrajući da su medicinske sestre i tehničari sa srednjom stručnom spremom diskriminirani jer ne mogu dobiti potvrde za samostalan rad u inozemstvu niti mogu biti birani za predsjednika Hrvatske komore medicinskih sestara.

Članica Inicijative Gordana Miškulin izjavila je Hini da iako su punopravne članice Komore, za razliku od članica s visokom stručnom spremom, od tog tijela ne mogu dobiti potvrde za samostalan rad u inozemstvu niti mogu biti birane na funkciju predsjednice.

Zbog toga što poput svojih visokoobrtazovanih kolega ne mogu dobiti odgovarajuće potvrde za samostalni rad u inozemstvu, medicinske sestre i tehničari izvan hrvatske granice mogu raditi samo kao pomoćno, niže plaćeno osoblje, kazala je Miškulin.

S obzirom da je medicinskim sestrama i tehničarima sa srednjoškolskim obrazovanjem pravo na samostalni rad u inozemstvu priznato prilikom pristupnih pregovora s Europskom unijom, Hrvatskoj zbog ignoriranja tih preuzetih obveza prijete enormni penali.

"Nas Europa priznaje, samo mi po običaju izvodimo krivine", kazala je Miškulin.

Očekuju da će Ustavni sud uskoro odlučiti o njihovom zahtjevu za ocjenu ustavnosti kako bi znali hoće li se obratiti Europskom sudu za ljudska prava. Ne budu li uskoro riješeni njihovi problemi zaštitu svojih prava mogli bi potražiti i od Europske komisije.

Pomoćnik ministra zdravlja za bolnički sustav Dragan Korolija-Marinić izjavio je u četvrtak novinarima da su se jučer sastali s Inicijativom i da su se upoznali s njihovim problemima.

"Očito postoji neki problemi komunikacije s Komorom medicinskih sestara i to ćemo ovih dana riješiti", rekao je Korolija-Marinić.

Miškulin kaže, pak, kako od resornog ministarstva očekuju da oduzme Komori ovlast izdavanja javnih potvrdi i zatraži od Komore hitne izmjene statuta prema kojem sada na dužnost predsjednice mogu biti birane samo sestre s visokom stručnom spremom.

Inicijativa u obrazloženju navodi da se sestrama s četverogodišnjim srednjoškolskim obrazovanjem ne priznaju stečena prava koja su dobile prilikom pristupnih pregovora s Europskom unijom. Odgovornom smatraju Hrvatsku komoru medicinskih sestara, koju prozivaju da, uz prešutno odobravanje Ministarstva zdravlja, odbija izdati potvrde sestrama za samostalan rad u inozemstvu.

"Dvadeset i sedam ministara EU prilikom pristupnih pregovora zaključilo je da su hrvatske sestre sa srednjom stručnom spremne za 'planiranje i provođenje zdravstvene njege'", upozorava Inicijativa.

No sestre koje odlaze raditi u Veliku Britaniju, Irsku i druge europske zemlje, ne mogu ostvariti to svoje pravo, već rade samo kao pomoćno osoblje ili njegovateljice, a ovlasti im se sve više smanjuju.

Inicijativa upozorava kako "svi šute o zakonu o sestrinstvu, koji nije usklađen s onim što je ispregovarano s EU i što je 27 ministara potpisalo da su hrvatske sestre samostalne za provođenje zdravstvene njege".

Znači li to da je 25.000 sestara u prekršaju, pita Miškulin te upozorava da se RH zbog ignoriranja preuzetih obaveze dovodi u opasnost da plati enormne penale koji mogu iznositi i do 80.000 eura dnevno, počevši s prvim danom pristupanja EU.

"Ako je RH lagala u pretpristupnim pregovorima, tada se Europa sa pravom može pitati tko radi u hrvatskim bolnicama, koje su to medicinske sestre koje je 27 ministara EU priznalo, a vlastito ministarstvo ne priznaje", navodi Inicijativa.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙