FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

KBC Zagreb i Medicinski fakultet surađuju na području translacijskih i kliničkih istraživanja

ZAGREB, 17. lipnja 2015. (Hina) - U Kliničkom bolničkom centru Zagreb u srijedu je potpisan ugovor o suradnji između te ustanove i zagrebačkog Medicinskog fakulteta u radu Centra za translacijska i klinička istraživanja, čime se želi snažnije potaknuti razvoj primijenjenih istraživanja u medicini i njihova primjena u kliničkoj praksi, uz proširenje izvora njihova financiranja sredstvima Europske unije.

Ministar zdravlja Siniša Varga upozorio je da zadnjih godina zbog recesije došlo do pada broja kliničkih ispitivanja koja se provode u zdravstvenim ustanovama pa je cilj Ministarstva u 2016. utrostručiti njihov broj u odnosu na 83 ispitivanja koja su u tijeku, te ih usmjeriti prema istraživačima u KBC-u Zagreb.

Većem broju kliničkih ispitivanja trebao bi pridonijeti novi pravilnik Ministarstva zdravlja, novi softver koji bi trebao olakšati postupke odabira i odobrenja, kao i novi način raspodjele sredstava, pri čemu bi dio sredstava od kliničkih ispitivanja, osim zdravstvenim ustanovama, trebao ići i medicinskom osoblju, rekao je Varga.

Dekan zagrebačkog medicinskog fakulteta Davor Miličić naglasio je kako je zajednički interes da se znanstvena istraživanja što prije primjene u kliničkoj praksi, pa su za Hrvatsku, kao relativno siromašnu zemlju koja nema dovoljno sredstava za bavljenje temeljnim istraživanjima, važna translacijska istraživanja, kao kombinacija temeljnih i kliničkih ispitivanja.

Ističe kako je Centar za translacijska i klinička istraživanja u dosadašnjem radu dokazao da može biti centar izvrsnosti u smislu inovacija i patenata, koji će biti primjenjivi u kliničkoj praksi u nas i u svijetu.

Centar je osnovan 2009. kao prva ustanova za translacijska istraživanja u jugoistočnoj Europi, istaknula je pročelnica Centra Nada Čikeš. Dosad je ostvario brojna postignuća, među ostalim, dodijeljen mu je prvi i zasad jedini kolaborativni projekt financiran sredstvima EU u sklopu Okvirnog programa 7, čiji je koordinator institucija iz Hrvatske, te status Znanstvenog centra izvrsnosti za regenerativnu i reproduktivnu medicinu.

Istraživači Centra, rečeno je, dosad su objavili brojne publikacije u vodećim svjetskim znanstvenim časopisima i podnijeli patentne prijave na osnovu rezultata znanstvenih istraživanja, među ostalim i za razvoj novog lijeka za regeneraciju kostiju i naprednog genetskog čipa za dijagnostiku neurorazvojnih bolesti.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙