FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

New York nakon 14 godina ponovno kao na dlanu

NEW YORK, 29. svibnja 2015. (Hina/dpa) - Pogled koji nitko nije vidio gotovo 14 godina: sve od donjeg Manhattana do Harlema moći će opet vidjeti posjetitelji nove zgrade Svjetskog trgovačkog centra čije su prethodnike srušili teroristi u napadu 11. rujna 2001.

Promatračnica u zgradi One World Trade Center otvara se u petak, nudi veličanstven panoramski pogled i dokaz je izdržljivosti i obnove grada nakon napada, piše njemačka agencija dpa.

Očekuju se posjetitelji iz cijeloga svijeta. Kad skeniraju ulaznicu, čut će dobrodšolicu na svojem jeziku, na velikome će se globusu osvijetliti njihova država i na ekranu će se povezati njihov dom i New York.

"Naša simulacija kaže da će dobrim danima biti deset tisuća posjetitelja“, nada se David Checketts, direktor kompanije koja vodi promatračnicu WTC-a.

"Očekujemo da se u prosjeku zadrže jedan sat, da nešto pojedu, nešto kupe i naravno, da uživaju u pogledu. Želimo svima omogućiti izuzetan doživljaj“, dodaje.

Kraj ulaza je prostorija nazvana Voices (Glasovi). U njoj inženjeri, arhitekti i graditelji opisuju svoj doživljaj gradnje novoga Svjetskog trgovačkog centra.

"Radim isti posao kao i moj otac na starom WTC-u: postavljam čelične grede", rekao je nadzornik Thomas Mehalick.

Građevinski inspektor Mark Becker usporedio je novi toranj s djetetom: "Trebate mnogo energije i mnogo strpljenja, ali na kraju pucate od ponosa".

Radnik Jorge Aboledo kaže: "Vraćamo New Yorku ono što mu je oteto".

Najbrže dizalo zapadne polutke

Iako je mnogo podsjetnika na teroristički napad, on nije u središtu interesa: u susjedstvu su muzej i spomenik posvećeni događajima iz rujna 2001. Osim toga, piše dpa, nitko ne želi podsjećati posjetitelje na strahotu napada u trenutku kad ulaze u dizalo koje će ih odnijeti 400 metara uvis.

"To je najbrže dizalo zapadne polutke“, kaže zaposlenik promatračnice Dave Kershner. "U 47 sekunda prođe 381 metar", dodaje. Obično se već na trećini te brzine dizala smatraju brzima.

Doživljaj počinje već u dizalu. Umjesto stakla, prekriveno je ekranima koji pokazuju razvoj New Yorka u zadnjih pet stotina godina.

Isprva je bila samo livada. Zatim su počele nicati kolibe i kuće, a na kraju i neboderi. Stari Svjetski trgovački centar nakratko je prikazan s desne strane ekrana.

Kad dizalo stigne na 102. kat, otvori se pogled od kojega zastaje dah, piše dpa: vide se mostovi, dvije rijeke, otoci, čak i susjedni New Jersey. Ako je dan vedar, vidi se do 80 kilometara daleko, kaže Kershner. "A najbolje je što vidite New York", dodaje.

Vide se sve važne građevine – od zgrade Ujedinjenih naroda i bruklinskoga mosta do Times Squarea i Empire State Buildinga. "Tako je malena", kaže Kershner za nekoć najvišu njujoršku zgradu. Empire State Building visok je 443 metra i doista jest malen u usporedbi s 541 metrom novoga WTC-a.

Interes za novu promatračnicu golem je: i prije službenog otvorenja prodano je više od 350 tisuća ulaznica.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙