Park prirode Velebit, na svoj rođendan, 29. svibnja, u Gospiću organizira radionice za djecu, a učenici Osnovne škole Gračac posjetit će Cerovačke špilje i sudjelovati u radionici "Tko su rangeri i što rade".
Podsjetivši na veliku biološku raznolikost ta dva zaštićena područja koja zbog svojih prirodnih ljepota privlače brojne turiste, ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović izvijestio je o ulaganjima u posjetiteljsku infrastrukturu kojima se omogućava održivi razvoj parka, ali i lokalnoga područja.
U Nacionalnom parku Sjeverni Velebit izgraditi će se novi Centar za posjetitelje Krasno čija vrijednost iznosi 31 milijun kuna. Projekt će s 29,6 milijuna kuna sufinancirati Europski fond za regionalni razvoj u okviru Operativnoga programa Regionalna konkurentnost 2007.-2013., što iznosi 95 posto njegove vrijednosti, a ostatak sredstava osigurali su Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, NP Sjeverni Velebit te Ministarstvo.
Početak radova očekuje se u kolovozu ove godine, a završetak krajem 2016. Cilj je sagraditi prepoznatljiv i moderan centar za posjetitelje koji će omogućiti kvalitetniju prezentaciju prirodnih i kulturnih vrijednosti Sjevernog Velebita i turističkih sadržaja Ličko-senjske županije, priopćilo je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.
U NP Sjeverni Velebit u tijeku je i rekonstrukcija Pastirskih stanova na Lubenovcu i Alanu, a cilj joj je očuvati kulturnu baštinu i poboljšati uslugu posjetiteljima koji će moći doživjeti tradicionalan način života pastira na tom području. Projekt je vrijedan više od 6 milijuna kuna, a završetak radova očekuje se početkom 2016.
U Parku prirode Velebit uskoro kreće rekonstrukcija i uređenje dijela Premužićeve staze na potezu od Baških Oštarija do skretanja za Ograđenicu.
Premužićeva staza smatra se pravim remek djelom graditeljstva jer je građena u kamenu suhozidu, te je položena tako da na vrlo jednostavan način vodi u najsurovije i najkrševitije dijelove sjevernog Velebita. Vrijednost projekta je više od 2 milijuna kuna, a dovršetak radova očekuje se u listopadu.
Kako bi se posjetiteljima olakšalo snalaženje na stazi, u izradi je mobilna aplikacija koja će na zanimljiv i interaktivan način posjetitelje upoznati s glavnim vrijednostima tog parka.
Park prirode Velebit najveće je zaštićeno područje u Hrvatskoj. Reljefno i vegetacijski obuhvaća najznačajniju planinu Hrvatske koja je zbog svojih prirodnih vrijednosti i značaja za očuvanje biološke raznolikosti 1978. godine uvrštena u mrežu međunarodnih rezervata biosfere UNESCO-a, a od 1981. godine prostor Velebita proglašen je parkom prirode.
Zbog osobitih reljefnih, vegetacijskih i pejzažnih vrijednosti, pojedini uži dijelovi Velebita posebno su izdvojeni i obuhvaćeni odgovarajućim kategorijama zaštite. U južnom dijelu planinskog niza 1949. osnovan je Nacionalni park Paklenica, a 1999. u sjevernom dijelu planinskog niza osnovan je Nacionalni park Sjeverni Velebit.
Nacionalni park Sjeverni Velebit osmi je i najmlađi nacionalni park u Hrvatskoj. Prostor sjevernog Velebita pravi je mozaik sastavljen od najrazličitijih staništa koja su dom mnogim biljnim i životinjskim vrstama čije se bogatstvo još otkriva. Upravo je raznolikost krških oblika, živoga svijeta i krajobraza bila razlogom proglašenja Nacionalnog parka Sjeverni Velebit.
Park obuhvaća i nekoliko otprije zaštićenih područja, strogi rezervat Hajdučki i Rožanski kukovi, botanički rezervat Visibaba – nalazište endemične biljke hrvatske sibireje, te botanički rezervat Zavižan-Balinovac-Velika kosa unutar kojega se nalazi i poznati Velebitski botanički vrt proglašen spomenikom parkovne arhitekture.