FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Istraživanje: simptomi menopauze i učinkovitost raznih metoda liječenja

LONDON, 18. svibnja 2015. (Hina/Reuters) - Ublažavanje simptoma menopauze poput valova vrućina moguće je i bez nadomjesne hormonske terapije no dokazi koji podupiru većinu drugih metoda liječenja raznoliki su i ne previše snažni, zaključila je skupina europskih znanstvenika koji su analizirali rezultate brojnih istraživanja koja su se bavila tom tematikom.

Multinacionalni tim analizirao je rezultate istraživanja liječenja simptoma menopauze od tjelovježbe do antidepresiva i psihoterapije i izradio je za potrebe europskog društva za menopauzu i andropauzu (EMAS) preporuke.

Voditelj istraživanja Gesthimani Mintziori sa sveučilišta Aristotel u Solunu kazao je kako je grupa raščlanila alternative hormonskoj terapiji jer žene "zbunjuje kad trebaju utvrditi što je najbolje ili što bi za njih bilo najbolje". Raščlamba bi trebala pomoći i liječnicima u savjetovanju pacijentica o raspoloživim mogućnostima liječenja.

"U svakom slučaju, izbor liječenja trebao bi biti rezultat zajedničke odluke pacijentice i liječnika", kazao je Mintziori.

Valovi vrućine, crvenilo kože i noćno znojenje vazomotorni su simptomi koji su među najčešćima tijekom menopauze.

Hormonska nadomjesna terapija uključuje kombinaciju estrogena i progesterona i pokazalo se da može ublažiti valove vrućine i prema istraživanjima još uvijek je najučinkovitija ali ju prate rizici.

Liječnici su ranije redovito prepisivali nadomjesnu hormonsku terapiju ženama u menopauzi kako bi ublažili simptome i smanjili rizik od srčanih bolesti no prije desetak godina veliko američko istraživanje pokazalo je da takva terapija blago povećava rizik pojave raka dojke, srčanih udara i krvnih ugrušaka. Iako je hormonska terapija i dalje najučinkovitija u ublažavanju menopauzalnih simptoma mnoge su je žene od tada prestale koristiti.

Zbog toga što mnoge žene ne žele ili ne smiju uzimati hormone znanstvenici su proučili istraživanja učinkovitosti alternativnih metoda liječenja od promjene načina života i prehrane, prehrambenih nadomjestaka, do drugih lijekova na recept te psihoterapije i alternative.

Rezultati nisu nedvojbeni, prema radu objavljenom u časopisu Maturitas.

Što se vježbanja tiče nije bilo uvjerljivih dokaza da ublažava valove vrućine no znanstvenici kažu kako vrijedi pokušati jer popravlja ukupnu kvalitetu života i smanjuje rizike od srčanih bolesti kod žena nakon menopauze.

Ni dokazi o koristi prehrane bogate fitoestrogenima poput soje nisu uvjerljivi, utvrdili su.

Što se tiče antidepresiva - selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina (SSRI) i inhibitora ponovne pohrane serotonina i noradrenalina (SNRI) postoje dokazi da su učinkoviti u smanjivanju učestalosti i intenziteta valova vrućine.

Gababentin, lijek koji se koristi za neke vrste napada i bolova, također je proučavan kao alternativna metoda liječenja i po nekim je istraživanjima bio učinkovit.

Za psihoterapiju i alternativu poput akupunkture nema dovoljno istraživanja za neke konačne zaključke.

Dr. Wulf Utian iz Sjevernoameričkog društva za menopauzu kaže kako ovo nisu konačne preporuke za ono što djeluje odnosno ne djeluje.

On ističe da je opće poznato da je placebo učinak vrlo jak kod liječenja valova vrućine te stoga neka sredstva koja, prema istraživanjima nisu učinkovita, mogu pomoći pojedinim ženama. “Kakve to ima veze ako neka metoda omogućava ženi da se osjeća bolje?", pita on.

Utian ističe da mnoge alternativne metode nemaju opasnih nuspojava poput nekih lijekova.

"Žene ih mogu probati i ako im je od njih bolje, to je dobro. Ako nije onda moraju porazgovarati s liječnikom o hormonima koji su najučinkovitiji."

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙