FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Europski sud pravde na optuženičkoj klupi zbog sporosti

ZAGREB, 11. svibnja 2015. (Hina) - Europski sud pravde (ECJ) suočio se s tužbama nezadovoljnih klijenata koji se uz često i višegodišnje čekanje na presude niže sudske instance moraju oboružati strpljivošću i pri očekivanju presuda najviše sudske instance u Europskoj uniji, pišu europski mediji.

Broj sporova dramatično raste a mnogi među njima odnose se na zaštitu intelektualnog vlasništva. Upravo je njihov broj zabilježio posebno snažan rast, za 50 posto, na 200 do 300 godišnje, napominje BBC.

Na zakazivanje postupka pred Općim sudom može se čekati i četiri godine, kao što je na svojoj koži osjetio predsjednik Rubik's Brand Limiteda David Kremer, koji još od 2006. pokušava registrirati oblik čuvene Rubikove kocke.

"Mislili smo, naravno, da će biti prilično jednostavno presuditi je li registrirana robna marka valjana ili ne", pripovijeda Kremer.

"Naravno da nas to frustrira. Da smo dobili jasnu, konciznu presudu koja bi stupila snagu za kojih godinu-dvije, bilo bi nam pulo jednostavnije zaštititi tržište i prodali bismo više kocaka. Ovako se prodaju piratske kocke koje mogu biti opasne, s oštrim rubovima i slično", tumači.

Rubikova je kocka registrirana kao patent 1999. ali je njemački proizvođač igračaka 2006. osporio registraciju. Sud je krajem prošle godine presudio u korist Davida Kremera ali je njemačka kompanija uložila žalbu na tu presudu pri Europskom sudu pravde.

BBC napominje da je pet kompanija zatražilo odštetu od Europskog suda pravde zbog sporog donošenja presuda. Među njima su i kompanije iz Nizozemske i Francuske kojima je presuđeno da su nezakonito ograničavale tržišnu utakmicu i odrezana im je novčana kazna.

Budu li njihove žalbe usvojene, maksimalni iznos naknade iznosi 20 milijuna eura.

Chrstopher Fretwell iz ECB-a kazao je za BBC: "Kakav god bio njihov prekršaj, kompanije i pojedinci imaju pravo na presudu u razumnom roku".

"Ako je ne dobiju, mogu imati pravo na naknadu. Naravno da nije dobro da se sud suoči s tužbom zbog čekanja na postupak a novac se isplaćuje iz proračuna Europske unije, koji financiraju porezni obveznici".

U ECJ-u stoga žele udvostručiti broj sudaca u iduće četiri godine, na ukupno 556, čime će se njegovi troškovi povećati za 10 milijuna eura godišnje.

U 2011. trebalo je biti imenovano 12 novih sudaca ali je to zapelo zbog nepostizanja dogovora na EU-a koje bi ih zemlje trebale imenovati. Novi prijedlog suda mora odobriti Europski parlament, dodaje BBC.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙