"Zadovoljni smo jer je Ministarstvo zdravlja prepoznalo problem opstruiranja lokalne samuprave, koja nije željela raspisivati natječaje, čime se onemogućavalo uzimanje koncesija zainteresiranim liječnicima iz domova zdravlja, iako je Zakon o koncesiji dozvoljavao davanje koncesije na traženje liječnika", rekla je na konferenciji za novinare predstavnica udruge Josipa Rogić.
U udruzi ističu da je analiza koju je proveo HZZO u travnju 2014. pokazala da liječnici koncesionari imaju u prosjeku više osiguranika, obavljaju nekoliko puta više usluga i svojim osiguranicima pružaju kvalitetniju zdravstvenu zaštitu, od liječnika koji su ostali raditi u sklopu domova zdravlja.
Proširenje koncesije na sve liječnike u primarnoj zaštiti ne smatraju daljnjom privatizacijom zdravstva već uvođenjem reda u sustav, te napominju kako svi koncesionari imaju sklopljene ugovore o obavljanju djelatnosti s HZZO-om, a pacijenti zajamčena prava na zdravstvenu zaštitu. Štoviše, time se jača uloga domova zdravlja jer se daje veća samostalnost i omogućava bolje financiranje timova u koncesiji, tvrde u udruzi.
Omogućavanje dobivanja koncesija rješava i probleme primarne zaštite u ruralnim sredinama jer će liječnik koncesionar biti motiviran za takav rad, budući da će se nakon 10 godina rada u ruralnim područjima moći javiti za mjesto u mreži u urbanoj sredini, kako je to riješeno u razvijenim zemljama EU-a.
Udruga koncesionara dobrim rješenjem ocjenjuje i prijedlog da se koncesionarima omogući zapošljavanje zamjenskog doktora, što dosad nije bilo moguće pa liječnici često nisu mogli koristiti svoj godišnji odmor.