Nakon dvosatnog sastanka Varga je novinarima rekao kako vjeruje da će se uskoro, u suradnji sa strukom, postići tumačenje propisa koje bi zadovoljilo sve zainteresirane strane.
Iz Inicijative upozoravaju da su medicinske sestre i tehničari sa četverogodišnjim temeljnim obrazovanjem postali žrtve samovolje vodstva Hrvatske komore medicinskih sestara, koja im ne želi izdati potvrde za samostalan rad u inozemstvu. Traže da im se priznaju stečena prava, izmjene Zakona o sestrinstvu i temeljitu reformu strukovne komore.
Varga je pojasnio da je problem nastao u neujednačenoj praksi Komore u izdavanju potvrda zbog različitog tumačenja direktiva EU i pretpristupnih ugovora potpisanih između EU i Hrvatske.
Riječ je, kaže, o nekoliko odredaba koje treba "protumačiti trezvene glave" i ujednačiti praksu u izdavanju potvrda, kako bi se one izdavale sukladno licencama za rad u Hrvatskoj i temeljem prava koja proizlaze iz potpisanih direktiva.
Upitan strahuje li od mogućeg egzodusa medicinskih sestara iz Hrvatske, Varga je potvrdio "određenu zabrinutost" i izrazio želju da se one prvenstveno zaposle u Hrvatskoj, a tek eventualno, zbog osobnih afiniteta, traže posao u inozemstvu.
Gordana Miškulin iz Inicijative ustvrdila da su hrvatske medicinske sestre, zbog nespretnih prijevoda, svedene na razinu obrazovanja šestomjesečnog pučkog otvorenog učilišta.
Za propuste u tumačenju direktiva odgovornom smatra Komoru medicinskih sestara, koja je pojedine odredbe krivo protumačila, na korist sestara s višim obrazovanjem.
Miškulin je rekla da komunicira s pedestak sestara s temeljnim četverogodišnjim obrazovanjem koje su otišle raditi u zapadnoeuropske zemlje, u Veliku Britaniju, Irsku, Dansku i Švedsku.
Nakon što je za njih iz Hrvatske stigla dopusnica za rad ostale su, kaže, "na ledu" - raznose pizze i peru stubišta da bi sačuvale boravišnu dozvolu. Sve su to sestre koje su završile srednju medicinsku školu, odnosno naše temeljno obrazovanje, ističe Miškulin.