FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Stožeri Rafinerije i Petrokemije za spašavanje preostale industrije

SISAK, 3. ožujka 2015. (Hina) - Stožeri za obranu sisačke rafinerije i Petrokemije na zajedničkoj konferenciji za novinare u utorak u Sisku pozvali su na rješavanje problema opstanka Rafinerije nafte Sisak i kutinske Petrokemije na miran i trezven način, no upozorili su i da su spremni i na radikalnije akcije.

Poručili su da su postigli jedinstvo radnika, sindikata i branitelja, kako bi sačuvali još malo industrije što je preostalo u Hrvatskoj.

"Spremni smo na zajedničko djelovanje u svim akcijama, jer nas dosta toga povezuje. Ako dođe i do sindikalnih akcija nastupit ćemo zajednički i potvrditi radničku solidarnost. Za borbu koju vodimo želimo dobiti što širu potporu. Nakon potpore dva gradonačelnika i župana te sindikalnih središnjica, cilj nam je u rješavanje problema uključiti i saborske zastupnika Sisačko-moslavačke županije, a planiramo i sastanak s ministrom gospodarstva", rekao je čelnik kutinskog Stožera Željko Klaus.

Koordinator sisačkog Stožera Predrag Sekulić izjavio je da je odlukom Uprave INE da se u travnju nastavi prerada nafte u Sisku dobivena jedna bitka, ali se borba mora nastaviti.

"Privremeno je osiguran rad postrojenja za mjesec i pol, ali nitko nam ne može reči što će biti dalje. Svjesni smo da MOL nije našao rješenje za domaću naftu koja se prikuplja u Sisku, pa je nastavak prerade samo privremena mjera. Najave kako će se nafta transportirati na preradu u Rijeku je floskula, jer je to tehnički nemoguće i neisplativo. Činjenica je da MOL širi svoja tržišta u susjednim zemljama i kupuje crpke, dok se naše crpke gase. Ranije smo u Sisku prerađivali i milijun tona nafte na godinu, a sada jedva 300.000 tona. Nitko nas ne može uvjeriti da je potrošnja goriva u Hrvatskoj smanjena", dodao je Sekulić.

Rafinerija nafte Sisak obustavila je proizvodnju sredinom siječnja ove godine. Prema podacima Ine, sisačka je rafinerija prošle godine prerađivala naftu dva i pol mjeseca, a 2013. pet mjeseci. Inina Uprava u prošli je petak, pak, potvrdila Radničkom vijeću da će prerada u sisačkoj rafineriji biti obnovljena u travnju, ali nije iznijela planove o radu te rafinerije nakon što se potroše zalihe sirovine.

Jedini problem Petrokemije, pak, predstavlja visoka cijena plina, rečeno je na konferenciji dva stožera. Budući da kutinski proizvođač mineralnih gnojiva tisuću prostornih metara plina plaća i do 100 dolara više od konkurencije, razumljivo je da ne može biti konkurentan na tržištu.

Kako država u vlasništvu Petrokemije još sudjeluje sa 79 posto, mogla bi utjecati na cijenu plina, visinu PDV-a za mineralna gnojiva, ali i razvoj domaće poljoprivrede, koja je potrošnju gnojiva u poljoprivrednoj proizvodnji više nego prepolovila, istaknuto je na konferenciji.

Petrokemija je početkom veljače uspješno dovršila dokapitalizaciju jer su ulagatelji u tri kruga ukupno upisali i uplatili 8.434.733 novih dionica. Temeljni kapital tvrtke će se tako povećati za 253,04 milijuna kuna. Dokapitalizacija je dio programa restrukturiranja koji je Ministarstvo gospodarstva donijelo nakon neuspjele potrage za strateškim partnerom Petrokemije.

Petrokemija d.d. prošle godine poslovala je s gubitkom od 360,7 milijuna kuna, što je za 10,2 posto više u odnosu na godinu ranije. Osnovni uzrok gubitka, navodi se u financijskom izvješću te kompanije, pad je cijena gnojiva na svjetskom tržištu te još uvijek visoka cijena plina.

Čelnici stožera za obranu sisačke rafinerije i Petrokemije istaknuli su u utorak da su u Domovinskom ratu obranili Hrvatsku, a sada nastavljaju borbu za dostojanstven život radnika i pravo na rad. Kazali su da stožeri stalno surađuju te kako će o novim akcijama uskoro obavijestiti javnost.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙