U toj je školi od 482 učenika 216 pripadnika romske nacionalne manjine. Program će biti usmjeren prema radu s roditeljima djece predškolske dobi.
Programska voditeljica UNICEF-ova ureda za Hrvatsku Đurđica Ivković rekla je kako sva djeca imaju priliku dobiti potporu prije polaska u školu jer o tome ovisi i uspješnost početka školovanja. "Znamo da su romska djeca posebno osjetljiva. Oko 50 posto majki romske djece nema završenu osnovnu školu i bore se s čitanjem i drugim vještinama potrebnim za uspješno obavljanje školskih obveza. Kroz ovaj program želimo osnažiti roditelje romske djece, ali i druge djece, da im budu bolja potpora. To može svaki roditelj bez obzira na to koliko je razreda završio", rekla je Ivković.
Po riječima predsjednika Vijeća romske nacionalne manjine u Slavonskome Brodu Roberta Radića, ove je godine 43 roditelja pokazalo interes da 53 djece uključi u predškolsko obrazovanje, no samo je osmero djece trenutačno upisano u dva slavonskobrodska dječja vrtića. Kao glavni razlog za takvo stanje, Radić je istaknuo udaljenost naselja u kojemu živi većina Roma u Slavonskome Brodu.
"Vrtić je za romsku djecu besplatan. Sada nam je želja osigurati novac za troškove prijevoza, što bi bio veliki napredak u pripremi djece za školu", rekao je Radić, ističući da će i program koji pomaže roditeljima biti od velike pomoći, a bolje rezultate očekuju i u samoj školi.
"Kao veliki problem, uočili smo nepoznavanje hrvatskog jezika. U prvi razred dolaze djeca iz obitelji gdje se isključivo govori romskim jezikom i koje ne znaju hrvatski jezik. Krećemo s obrazovanjem, ne od nule, nego iz jednog velikog minusa", rekla je Irena Čugura-Ćerić iz Osnovne škole Huge Badalića.
Dodala je da učenici romske nacionalnosti uspijevaju svladati prva četiri razreda, ali kada dođu u peti razred i kada se poveća broj predmeta, za mnoge je to preveliko opterećenje.
Program "Krenimo zajedno" provodi Pučko učilište "Korak po korak" iz Zagreba. Osim u Slavonskome Brodu, program "Krenimo zajedno" provodit će se i u sisačkoj Osnovnoj školi Braće Bobetko.
Ravnateljica Pučkog učilišta "Korak po korak" Nives Milinović rekla je da je program "namijenjen djeci s rizikom lošeg starta" u školi. "To zna biti prijelomno jer vrlo brzo dijete gubi interes i motivaciju, što utječe na neuspjeh u daljnjem školovanju. Pozitivne rezultate iz provedbe sličnog programa u Međimurju već imamo. Nakon provedbe programa, mnogi roditelji koji su se odazvali rekli su da su i sami mnogo naučili", rekla je Milinović.
Na predstavljanju programa bio je i zamjenik slavonskobrodskoga gradonačelnika Hrvoje Andrić. Na pitanje novinara nije mogao odgovoriti hoće li i kada grad Slavonski Brod osigurati novac za prijevoz romske djece u vrtiće.
Rekao je kako je grad već opterećen pokrivanjem troškova organizacije redovitog programa predškolske nastave za djecu u Slavonskome Brodu. Po njegovim riječima, jedno od mogućih rješenja jest uređenje novog vrtića u blizini romskog naselja, no, dodao je, realizacija te ideje ovisi o tome hoće li država gradu prepustiti Vojarnu "Jelas".